اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

وجود نقص جدی در طراحی پردازنده‌های Broadwell اینتل و بروز خطا با Office 2016

۱۷۱۰ شماره اطلاع نامه : وجود نقص جدی در طراحی پردازنده‌های Broadwell اینتل و بروز خطا با Office 2016 ۱۳۹۴/۰۷/۰۸ وجود نقص جدی در طراحی پردازنده‌های Broadwell اینتل و بروز خطا با Office 2016 فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات وجود نقص جدی در طراحی پردازنده‌های Broadwell اینتل و بروز خطا با Office 2016

وجود نقص جدی در طراحی پردازنده‌های Broadwell اینتل و بروز خطا با Office 2016

تنها چند روز پس از عرضه آفیس 2016، به نظر می‌رسد که این بسته نرم افزاری محبوب با برخی سیستم‌های مجهز به پردازنده‌های نسل پنجمی Broadwell مشکل جدی دارد و مانع از اجرای آن می‌شود. طبق گزارش‌های متعدد در فروم‌های اینترنتی، آفیس 2016 با پردازنده‌های i5-5675C ،i7-5775C و i7-5700HQ قابل استفاده نیست.

بر اساس گزارش‌ها، اجرای آفیس 2016 بر روی سیستم‌های مجهز به این پردازنده‌ها به بروز خطای صفحه آبی مرگ با کد «Machine_Check_Exception» می‌انجامد و بروزرسانی سیستم عامل، خود آفیس و درایور‌ها بی‌تاثیر است. با بررسی گزارش‌ها و سیستم عامل‌های مختلف، به نظر می‌رسد که این خطا از نقصی در طراحی پردازنده‌های Broadwell ناشی می‌شود. این مشکل با ویندوز 7، 8، 8.1، 10 و توزیع‌های مختلفی از لینوکس و حتی تحت مجازی سازی نیز رخ می‌دهد و از این رو بعید به نظر می‌رسد که مستقیماً ناشی از سیستم عامل و یا خود آفیس باشد. این نقص اغلب سازندگان مادربرد از جمله Gigabyte، ASUS، ASRock و MSI را تحت تاثیر قرار داده است.

به گفته کاربران در فروم‌های اینترنتی، غیر فعال کردن قابلیت SpeedStep از طریق بایوس مادربرد به کاهش دفعات بروز این خطا کمک می‌کند اما باعث بر طرف شدن آن نمی‌شود. به منظور اطمینان از ارتباط این خطا با پردازنده‌های Broadwell، تعویض پردازنده با یک نمونه از معماری Haswell که از نظر سوکت پردازنده با هم سازگاری دارند، باعث رفع مشکل مورد اشاره شده است. در همین حال به گفته تنها یک کاربر، نصب مجدد درایور پردازنده گرافیکی مجتمع، این مشکل را بر طرف کرده است اما دیگر کاربران آن را تایید نکرده اند. در هر حال می‌توان گفت اینتل تمرکز بسیار ضعیفی بر روی پردازنده‌های Broadwell داشته است و طی چرخه توسعه بسیار محدود و کوتاه آن، بر روی معماری Skylake تمرکز کرده بود.

شهر سخت افزار