اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

اینتل گونه بهبود یافته‌ از پردازنده‌های Skylake را با امنیت بیشتر روانه بازار می‌کند

۱۷۲۹ شماره اطلاع نامه : اینتل گونه بهبود یافته‌ از پردازنده‌های Skylake را با امنیت بیشتر روانه بازار می‌کند ۱۳۹۴/۰۷/۱۳ اینتل گونه بهبود یافته‌ از پردازنده‌های Skylake را با امنیت بیشتر روانه بازار می‌کند فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات اینتل گونه بهبود یافته‌ از پردازنده‌های Skylake را با امنیت بیشتر روانه بازار می‌کند

اینتل گونه بهبود یافته‌ از پردازنده‌های Skylake را با امنیت بیشتر روانه بازار می‌کند

اینتل اعلام داشته که این کمپانی ماه میلادی جاری گونه بهبود یافته‌ای از پردازنده‌های فعلی Skylake را با پشتیبانی از فناوری امنیتی SGX عرضه می‌کند. با اینکه پردازنده‌های جدید با مدل‌های فعلی تفاوت زیادی نخواهند داشت، اما برخی مشخصه آن‌ها متفاوت خواهد بود. در حقیقت اینتل تنها پشتیبانی از فناوری SGX را به پردازنده‌های فعلی اضافه می‌کند.

فناوری SGX یک اکستنشن از مجموعه x86 است که با بکارگیری تکنیک «inverse sandbox» ضریب امنیت را افزایش می‌دهد. این فناوری با اجرای کد‌ها در یک محیط ایزوله، به طرز بسیار موثری از دست یابی بدافزار‌ها و نفوذگر‌ها به داده‌ها جلوگیری می‌کند، علی‎رغم مفید بودن اکستنش SGX، متاسفانه امکان بکارگیری آن به صورت پیش فرض وجود ندارد و می‌بایست پردازنده، سیستم عامل و نرم افزار‌ها قابلیت بکارگیری این فناوری را داشته باشند.

به گفته اینتل، پردازنده‌های Core i7، Core i5 و Xeon E3 1200 v5 جدیدی که تولید می‌شوند، شناسه MM آن‌ها متفاوت خواهد بود و با «تغییر جزئی در سطح پیکربندی تراشه به منظور پشتیبانی از فناوری جدید SGX همراه هستند». با این حال شناسه CPUID پردازنده‌های جدیدی که تولید می‌شوند با نمونه‌های فعلی یکسان خواهد بود و‌‌ همان فناوری ساخت و اندازه فعلی را خواهند داشت.

از آنجایی که این تغییر در تراشه‌های Skylake بسیار جزئی است، نیازی به بروزرسانی بایوس مادربرد‌ها نیست و در همین حال اینتل نیز به ارائه آن‌ها در مدل‌های جدید و یا اختلاف قیمت نیازی نخواهد داشت. با این حال یک سوال هنوز هم بی‌ پاسخ مانده و آن اینکه چرا اینتل فناوری SGX را در نمونه‌های فعلی تعبیه نکرده است؟ فناوری مذکور سال 2013 معرفی شده و به نظر می‌رسد که اینتل زمان کافی برای گنجاندن آن در همه تراشه‌های Skylake را در اختیار داشته است. اینتل فروش پردازنده‌های Skylake با پشتیبانی از فناوری SGX را از روز 26 اکتبر آغاز می‌کند.

شهر سخت افزار