اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

Radeon R9 Gemini نامی جدید برای قدرتمند ترین کارت گرافیک جهان

۱۷۳۶ شماره اطلاع نامه : Radeon R9 Gemini نامی جدید برای قدرتمند ترین کارت گرافیک جهان ۱۳۹۴/۰۷/۱۴ Radeon R9 Gemini نامی جدید برای قدرتمند ترین کارت گرافیک جهان فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات Radeon R9 Gemini نامی جدید برای قدرتمند ترین کارت گرافیک جهان

Radeon R9 Gemini نامی جدید برای قدرتمند ترین کارت گرافیک جهان

سرانجام برخی جزئیات از کارت گرافیک دو هسته‌ای آتی AMD درز پیدا کرد. ظاهراً این کارت از دفتر مرکزی AMD در کانادا به هند ارسال شده اما آنچه که پیش از هر چیز جلب توجه می‌کند، نام «Fiji Gemini» است و این احتمال وجود دارد که این محصول با نام R9 Gemini روانه بازار شود. Gemini یک علامت نجومی با اشاره به دو قلو است.

طبق اطلاعاتی که از وب سایت Zauba به دست آمده، از طریق فرودگاه حیدرآباد شش برد گرافیکی با اسم رمز Fiji Gemini از کانادا به هندوستان منتقل گردیده است. از آنجایی که کارت‌های مذکور دارای خنک کننده و حرارت گیر نیز بوده‌اند، احتمالاً نمونه‌های اولیه‌ای هستند که به منظور کنترل کیفیت ارسال شده‌اند. در حال حاضر این کارت گرافیک بسیار مرموز باقی مانده و جزئیات زیادی در دسترس نیست. در همین حال اطلاعات محدود ارائه شده در وب سایت Zauba می‌تواند سرنخ‌های مفیدی باشد.

نام Gemini به وضوح می‌تواند نشان از دو هسته‌ای بودن آن باشد، با این حال مشخص نیست که Tobermory به چه چیزی اشاره دارد، این احتمال مطرح است که Tobermory نام مبدا در کانادا باشد اما از آنجایی که ذکر نام مبدا در مشخصات مرسوله مرسوم نیست، Tobermory می‌تواند نام رمز خود کارت نیز باشد. تا پیش از این همواره از کارت گرافیک مذکور به عنوان Radeon R9 Fury X2 یاد می‌شد اما اکنون احتمال عرضه آن تحت نام دیگری نیز وجود دارد.

مشخصات خنک کننده این محصول به‌‌ همان خنک کننده مایع بکار رفته در Fury X اشاره دارد. این کارت گرافیک هر چه که نامیده شود، یک هیولای به تمام معنا خواهد بود، استفاده از دو پردازنده گرافیکی Fury به تعداد عظیم 8192 پردازنده جریانی در قالب 128 واحد محاسباتی منجر می‌شود و با توجه به قدرت 8.6 ترافلاپسی Fury X، احتمالاً این کارت قدرتی حدود 17.2 ترافلاپس خواهد داشت و آن را به قدرتمند‌ ترین کارت گرافیک بر روی کره زمین تبدیل می‌کند.

شهر سخت افزار