اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

سرانجام AMD تراشه‌هایی با مصرف و حرارت پایین تولید می‌کند

۱۷۴۳ شماره اطلاع نامه : سرانجام AMD تراشه‌هایی با مصرف و حرارت پایین تولید می‌کند ۱۳۹۴/۰۷/۱۶ سرانجام AMD تراشه‌هایی با مصرف و حرارت پایین تولید می‌کند فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات سرانجام AMD تراشه‌هایی با مصرف و حرارت پایین تولید می‌کند

سرانجام AMD تراشه‌هایی با مصرف و حرارت پایین تولید می‌کند

سرانجام به نظر می رسد که ریز معماری Excavator می‌تواند تراشه‌های ساخت AMD را از نظر حرارت و میزان مصرف انرژی به حد مطلوبی برساند. توان حرارتی APUا Pro A12 در استفاده معمول تنها 12 وات است و حداکثر به 35 وات می‌رسد. این مقدار از آنجایی جلب توجه می‌کند، که علی‎رغم مبتنی بودن بر فناوری ساخت 28 نانومتری، با پردازنده‌های 22 و حتی 14 نانومتری اینتل برابری می‌کند.

کاهش توان حرارتی به چنین سطح مطلوبی از سرمایه گذاری‌های AMD در بخش تحقیق و توسعه این کمپانی ناشی می‌شود. معماری Excavator دارای رجیستر‌ها و موتورهای رمز گشایی بسیار فشرده‌ای است که نهایتاً به کاهش اجزای موجود بر روی قطعه سیلیکونی انجامیده است. APU‌ های سری A-Pro دارای دو ماژول مبتنی بر معماری Excavator (در مجموع چهار هسته پردازشی) و هشت واحد محاسباتی مبتنی بر معماری GCN 1.2 (در مجموع 512 پردازنده جریانی) در کنار دو مگابایت حافظه کش هستند. کنترلر حافظه تعبیه شده در این تراشه‌ها، از ماژول‌های DDR3 با حداکثر فرکانس 2133 مگاهرتز به صورت پیش فرض پشتیبانی می‌کند.

شهر سخت افزار