اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

اپل در ساخت iMac به استفاده از تراشه‌های AMD روی می‌آورد

۱۸۱۴ شماره اطلاع نامه : اپل در ساخت iMac به استفاده از تراشه‌های AMD روی می‌آورد ۱۳۹۴/۰۷/۲۹ اپل در ساخت iMac به استفاده از تراشه‌های AMD روی می‌آورد فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات اپل در ساخت iMac به استفاده از تراشه‌های AMD روی می‌آورد

اپل در ساخت iMac به استفاده از تراشه‌های AMD روی می‌آورد

طبق جدید‌ ترین شایعات AMD هم اکنون سرگرم ساخت چیپ‎ست سفارسی برای نسل بعدی iMac اپل است. این تراشه می‌تواند همانند APU‌ های فعلی متشکل از هر دو واحد پردازشگر مرکزی و پردازشگر گرافیکی بر روی یک قطعه سیلیکونی یکپارچه باشد.

پردازنده مرکزی این چیپ‎ست احتمالاً مبتنی بر معماری آتی AMD یعنی Zen خواهد بود، AMD وعده جهش کارایی و بهره وری از انرژی عظیمی را با این ریزمعماری نسبت به پردازنده‌های فعلی داده است. از آنجایی که با معماری Zen لیتوگرافی 16 نانومتری مورد استفاده قرار می‌گیرد، احتمالاً این تراشه نیز با فناوری ساخت 16 نانومتری تولید می‌شود. با اینکه جزئیاتی نسبت به بخش پردازشگر گرافیکی این چیپ‎ست در دست نیست، اما انتظار می‌رود که چیزی شبیه به نمونه‌های بکار رفته در کنسول‌های بازی پلی استیشن 4 و Xbox One باشد که کارایی فرا‌ تر از پردازشگرهای مجتمع معمولی را ارائه می‌کنند.

از این رو می‌توان یک پردازشگر گرافیکی قدرتمند‌ تر از کارت‌های گرافیک مستقل میان رده و حتی نزدیک به رده بالا را از این چیپ‎ست انتظار داشت. در حال حاضر اپل از پردازنده‌های گرافیکی AMD در کنار پردازنده‌های اینتل در iMac‌ها و مدل‌های رده بالای MacBook استفاده می‌کند. بنابراین هم اکنون نیز همکاری خوبی میان این دو کمپانی وجود دارد و می‌تواند به سطح جدیدی برسد. ساخت تراشه اختصاصی برای اپل از آنجایی ممکن به نظر می‌رسد که نمونه موفق آن را با پردازنده‌های موبایل شاهد هستیم. با اینکه به ادعای منبع خبر این چیپ‎ست سفارشی تا سال 2017 و یا 2018 آماده نخواهد بود، اما کنار گذاشتن تراشه‌های اینتل می‌تواند تغییری بزرگ در سیاست‌های اپل طی سالیان گذشته باشد.

شهر سخت افزار