اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

با DirectX 12 امکان بکارگیری کارت‎های گرافیک انویدیا و AMD با یکدیگر فراهم شد

۱۸۴۰ شماره اطلاع نامه : با DirectX 12 امکان بکارگیری کارت‎های گرافیک انویدیا و AMD با یکدیگر فراهم شد ۱۳۹۴/۰۸/۰۵ با DirectX 12 امکان بکارگیری کارت‎های گرافیک انویدیا و AMD با یکدیگر فراهم شد فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات با DirectX 12 امکان بکارگیری کارت‎های گرافیک انویدیا و AMD با یکدیگر فراهم شد

با DirectX 12 امکان بکارگیری کارت‎های گرافیک انویدیا و AMD با یکدیگر فراهم شد

یکی از مهم ترین و نو آورانه ترین قابلیت هایی که مایکروسافت با DirectX 12 وعده داده بود، امکان بکارگیری پردارنده های گرافیکی متفاوت و از سازندگان مختلف در پیکبرندی چندگانه است و اکنون شاهد تحقق آن هستیم. از این پس می توان پردازنده های گرافیک مختلف و حتی از انویدیا و AMD را در کنار هم به خدمت گرفت. در ادامه شاهد نتایج اولین بررسی عملی Cross-SLI باشید.

با این قابلیت جدید که asymmetric multi-GPU یا پیکربندی نا همگن چندگانه پردازنده گرافیکی نامیده می شود، برای استفاده از چندین پردازنده گرافیکی، دیگر لزومی ندارد که مبتنی بر یک پردازنده گرافیکی یکسان باشند و تنها کافی است تا از Direct3D 12_0 پشتیبانی کنند. برای نمونه می توانید GTX 960 را با GTX Titan X و یا حتی GTX 980 Ti را با Fury Xل Cross-SLI کنید. البته انتظار نداشته باشید که بازی های مبتنی بر DirectX 11 در چنین حالتی کارایی بهتری داشته باشند بلکه تنها با بازی های DirectX 12 کارایی بهتری ارائه می کند.

برای اولین بار وب سایت Anandtech دست به بررسی عملی این قابلیت زده و کارت گرافیک Radeon R9 Fury X و GeForce GTX 980 Ti، یکی از تیم سبز و دیگری از تیم سرخ را کنار هم قرار داده است، ترکیبی که تا چند ماه قبل می توانست شوخی طلقی شود. همانند پیکبرندی های چندگانه فعلی، در این روش نیز alternate-frame rendering یا AFR بکار گرفته می شود و یکی از کارت ها پیکسل های مثبت و دیگری پیکسل های منفی را پردازش و نهایتاً ترکیب می شوند.

بنابر نتایج منتشر شده، ترکیب کارت گرافیک Radeon R9 Fury X و GeForce GTX 980 Ti با افزایش کارایی عالی بالای 50 درصد همراه بوده است. اما شاید جالب باشد که بدانید انتخاب کارت اصلی در این پیکربندی تفاوت چشمگیری بر کارایی دارد، Anandtech متوجه شده هنگامی که R9 Fury X کارت اصلی باشد و خروجی تصویر از آن گرفته شود، کارایی بهتر از حالتی خواهد بود که GTX 980 Ti کارت اصلی باشد. در هر حال نتیجه ترکیب این دو کارت گرافیک پایین تر از SLI دو کارت GTX 980 Ti بوده است.

در حالی که امکان بکارگیری پردازنده های گرافیکی از سازندگان مختلف شاید نتایج خیلی خیره کننده ای حداقل در حال حاضر بر جای نگذاشته، اما باید در نظر داشت که از این پس امکان استفاده از پردازنده های گرافیکی مختلف با هم نیز وجود دارد، برای نمونه می توان GTX 980 Ti  را با GTX TITAN Xا SLI کرد. اگر نتایج این بررسی برای شما خیلی بر انگیزنده به نظر نمی رسد، نباید فراموش که این تنها آغاز راه است و با بهینه سازی های پیش رو، می تواند بسیار خیره کننده تر باشد.

شهر سخت افزار