اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

به زودی انویدیا پشتیبانی از رابط برنامه نویسی Vulkan را فراهم می‎کند

۱۸۸۴ شماره اطلاع نامه : به زودی انویدیا پشتیبانی از رابط برنامه نویسی Vulkan را فراهم می‎کند ۱۳۹۴/۰۸/۱۴ به زودی انویدیا پشتیبانی از رابط برنامه نویسی Vulkan را فراهم می‎کند فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات به زودی انویدیا پشتیبانی از رابط برنامه نویسی Vulkan را فراهم می‎کند

به زودی انویدیا پشتیبانی از رابط برنامه نویسی Vulkan را فراهم می‎کند

انویدیا به زودی از طریق بروزرسانی درایورهای خود، پشتیبانی از رابط برنامه نویسی (API) جدید Vulkan را به پردازنده‌های گرافیکی خود می‌آورد. Vulkan جایگزین OpenGL می‌شود. این رابط برنامه نویسی از آن جایی جلب توجه می‌کند که بخش بزرگی از آن به شدت مبتنی بر رابط برنامه نویسی Mantle تیم سرخ است. Vulkan همانند DirectX 12، کاهش بار پردازنده مرکزی در هنگام اجرای فرامین ترسیمات گرافیکی و امکان استفاده بهینه‌تر از منابع سخت افزاری را به ارمغان می‌آورد.

احتمالاً می‌دانید که از چند ماه قبل AMD توسعه رابط برنامه نویسی اختصاصی خود با نام Mantle را متوقف و در عوض به طور مستقیم در توسعه نسخه بعدی OpenGL به همکاری با Khronos پرداخت، ثمره این همکاری بسیار نزدیک Vulkan است که از نظر تئوری پتانسیل زیادی برای رقابت با DirectX 12 دارد، در حقیقت AMD تمامی تکنیک‌های استفاده شده در Mantle را به Vulkan آورده است. با اینکه Mantle از نظر بهبود کارایی به طرز چشمگیری موفقیت آمیز بود، اما توسعه DirectX 12 با کارکردی مشابه Mantle، توسعه دهندگان بازی‌ها را از بکارگیری این رابط برنامه نویسی که تنها با پردازنده‌های گرافیکی ساخت خود AMD قابل استفاده است، بازداشت و بر روی DirectX 12 تمرکز کردند.

همین مسئله AMD را به تلاش دیگری برای بکارگیری گسترده رابط برنامه نویسی اختصاصی خود وا داشت و آن چیزی جز نسخه بعدی OpenGL نیست. AMD از ماه‌ها قبل در حال همکاری با Khronos در توسعه نسخه بعدی کتابخانه برنامه نویسی OpenGL با نام Vulkan است. هم اکنون درایور نسخه 358.66 انویدیا با پشتیبانی از Vulkan به طور غیر رسمی منتشر شده است. افزون بر پشتیبانی از این رابط برنامه نویسی جدید، در درایور مذکور پشتیبانی از پردازنده‌های گرافیکی نسل بعدی Pascal و Volta نیز آمده است.

شهر سخت افزار