اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

نگاهی نزدیک به Fiji‌، پیشرفته‌ترین تراشه جهان در دستان AMD

۱۸۸۶ شماره اطلاع نامه : نگاهی نزدیک به Fiji‌، پیشرفته‌ترین تراشه جهان در دستان AMD ۱۳۹۴/۰۸/۱۴ نگاهی نزدیک به Fiji‌، پیشرفته‌ترین تراشه جهان در دستان AMD فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات نگاهی نزدیک به Fiji‌، پیشرفته‌ترین تراشه جهان در دستان AMD

نگاهی نزدیک به Fiji‌، پیشرفته‌ترین تراشه جهان در دستان AMD

Chipworks که در زمینه تحلیل و مهندسی معکوس مدارهای دیجیتال و قطعات نیمه هادی تخصص دارد، اولین تصویر از درون تراشه AMD Fiji را منتشر کرد. Fiji‌‌ همان تراشه مورد استفاده در پردازنده‌های گرافیکی سری Fury و پیشرفته‌ترین و پیچیده‌ترین تراشه جهان است. اکنون می‌توانیم شناخت بهتری از طراحی هنرمندانه این تراشه داشته باشیم.

تراشه Fiji از آنجایی جلب توجه می‌کند که برای اولین بار در جهان از تراشه‌های حافظه HBM در آن استفاده شده و همین مسئله باعث شده تا Fiji پیچیده‌ترین و پیشرفته‌ترین تراشه دنیا باشد. افزون بر تعداد عظیم ترانزیستورهای بکار رفته در این تراشه، بکارگیری حافظه‌های HBM بر پیچیدگی آن افزوده است. بعد از تراشه‌های HBM که به صورت عمودی بر روی تراشه اصلی قرار گرفته‌اند، تعداد بالای پردازنده‌های جریانی یا Stream Processor‌ها نیز بر پیچیدگی این تراشه افزوده است.

تراشه Fiji دارای ۶۴ واحد محاسباتی می‌باشد که متاسفانه در نسخه رایگان تصویر منتشر شده به خوبی قابل مشاهده و تفکیک نیستند. از آنجایی که با بکارگیری حافظه HBM از پیچیدگی واحد کنترلر حافظه کاسته می‌شود، AMD امکان تعبیه ترانزیستورهای بیشتری را یافته است که در قالب واحد‌های محاسباتی به خدمت گرفته شده‌اند. با اینکه Fiji حداقل در سطح تراشه یک شاهکار مهندسی به تمام معنا است، اما به طرز عجبی بخش‌هایی از آن با تراشه‌های پیشین AMD مشترک است و از این رو به نظر نمی‌رسد که این کمپانی تراشه کاملاً جدیدی طراحی کرده باشد.

شهر سخت افزار