اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

مشکلات AMD بر سر تعداد واقعی هسته‌های پردازشی پردازنده‌های Bulldozer

۱۸۹۵ شماره اطلاع نامه : مشکلات AMD بر سر تعداد واقعی هسته‌های پردازشی پردازنده‌های Bulldozer ۱۳۹۴/۰۸/۱۶ مشکلات AMD بر سر تعداد واقعی هسته‌های پردازشی پردازنده‌های Bulldozer فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات مشکلات AMD بر سر تعداد واقعی هسته‌های پردازشی پردازنده‌های Bulldozer

مشکلات AMD بر سر تعداد واقعی هسته‌های پردازشی پردازنده‌های Bulldozer

به نظر می‌رسد که مشکلات AMD در بخش پردازنده تمامی ندارد. در تازه‌ترین آن‌ها، تونی دیکی، دادخواستی را تقدیم دادگاه کرده است که در آن این کمپانی به ارائه اطلاعات خلاف واقع در مورد تعداد هسته‌های پردازشی پردازنده‌های مبتنی بر معماری Bulldozer متهم شده است. وی مدعی است که این پردازنده‌ها هشت هسته پردازشی واقعی نداشته و قادر به اجرای هشت دستور به طور هم زمان نیستند.

ادعای آقای دیکی از آنجایی ناشی در معماری Bulldozer و معماری‌های پیش از آن، هر Steamroller متشکل از دو هسته پردازشی است که به منظور کارایی بهتر در اجرای پردازش‌های موازی، یک واحد را تشکیل می‌دهد، به عبارتی دیگر هر دو هسته پردازشی در قالب یک ماژول در آمده‌اند و از این رو یک پردازنده هشت هسته‌ای دارای چهار ماژول خواهد بود.

با معماری‌های پس از Bulldozer که با اولین پردازنده‌های سری FX از سوکت +AM3 معرفی شد و تا Excavator ادامه یافت، روش AMD در طراحی پردازنده‌ها شامل ماژول‌های پردازشی بود که هر کدام از دو هسته پردازشی با منابع مشترکی تشکیل شده بودند، این‌‌ همان ایده پردازنده‌های Core 2 است که دو هسته پردازشی در یک واحد تفکیک ناپذیر ادغام می‌شوند.

AMD با این کار به اهداف بزرگ خود دست پیدا نکرد و در بکارگیری آن با موانع و مشکلاتی مواجه شد، هنگامی که نرم افزار‌ها هسته‌های پردازشی را در پردازنده‌های متشکل از چندین ماژول مورد استفاده قرار می‌دهند، به کارایی غیر ایده آلی در مقایسه با هنگامی که تنها یک هسته از هر ماژول یا ابتدا هسته نخست از ماژول‌ها و سپس همه آن‌ها به کار گرفته می‌شود، می‌انجامد. این تکنیک AMD باعث سردرگمی نرم افزار‌ها و به ویژه سیستم عامل‌ها شد که به اشتباه تصور می‌کنند هر ماژول یک هسته پردازشی با دو Thread است، برای نمونه پردازنده هشت هسته‌ای FX-8150 از جنبه نرم افزاری به عنوان یک پردازنده چهار هسته‌ای با هشت Thread تشخیص داده می‌شد.

وی مدعی است آن طور که این کمپانی در مشخصات پردازنده‌های Bulldozer آورده، این پردازنده‌ها دارای هشت هسته پردازشی مستقل نیستند. آقای دیکی به نام خود و دیگر خریدارانی که این پردازنده‌ها را تهیه کرده‌اند، خواهان غرامت و جریمه است. به گفته وی، اغلب خریداران پردازنده، دانش فنی نسبت به طراحی پردازنده ندارند و از این رو هنگام خرید به مشخصات ارائه شده از سوی سازندگان اعتماد می‌کنند.

در حالی که ادعای آقای دیکی جلب توجه می‌کند و احتمالاً برخی تصور می‌کنند که دلیل عملکرد ضعیف پردازنده‌های هشت هسته‌ای AMD می‌تواند ناشی از همین امر باشد، اما باید گفت که ادعای وی از نظر فنی اشتباه و خلاف واقع است. بررسی‌های عملی نیز نشان داده که این پردازنده‌ها در حالت فعال بودن هشت هسته پردازشی، کارایی بهتری نسبت به حالتی دارند که تنها چهار هسته پردازشی فعال باشد. در هر حال رای نهایی با دادگاه خواهد بود.

شهر سخت افزار