اخبار و مقالات :: نرم افزار، اینترنت و شبکه

به زودی آنتی ویروس‌ها نیازی به آپدیت کردن نخواهند داشت

۱۸۹۶ شماره اطلاع نامه : به زودی آنتی ویروس‌ها نیازی به آپدیت کردن نخواهند داشت ۱۳۹۴/۰۸/۱۶ به زودی آنتی ویروس‌ها نیازی به آپدیت کردن نخواهند داشت نرم افزار، اینترنت و شبکه :: اخبار و مقالات به زودی آنتی ویروس‌ها نیازی به آپدیت کردن نخواهند داشت

به زودی آنتی ویروس‌ها نیازی به آپدیت کردن نخواهند داشت

علی‎رغم اینکه نرم افزاهای آنتی ویروس فعلی به طرز موثری از کاربران در برابر تهدید‌ها حفاظت می‌کنند اما یک نقص جدی در مورد آن‌ها وجود دارد. این نرم افزار‌ها بیشتر در مقابل بدافزارهای شناخته شده موثر هستند و در صورتی که بروزرسانی نشوند، کارایی خود را از دست می‌دهند و حتی ممکن است که به رغم آپدیت بودن، باز هم قادر به شناسایی همه بدافزار‌ها نباشد. اکنون پژوهشگران به دنبال آنتی ویروس‌هایی هستند که دیگر نیازی به بروزرسانی نداشته باشند.

تقریباً اغلب آنتی ویروس‌های فعلی مبتنی بر‌‌ همان فایل‌های آپدیت هستند و تنها در برابر بدافزارهای شناخته موثر هستند، البته برخی نیز از هوش مصنوعی و تحلیل رفتاری بهره می‌گیرند اما هیچ کدام بدون فایل‌های بروزرسانی قابل استفاده نیستند. با این حال پژوهشگران می‌کوشند تا با بهره گیری از الگوریتم‌های یادگیری عمیق ماشین، نیاز به فایل‌های بروزرسانی را از میان بردارند. اگر یک شبکه از سلول‌های عصبی مصنوعی (نرون‌ها) می‌توانند یاد بگیریند که چهره انسان را شناسایی کنند، چرا نتوان از آن‌ها برای تشخیص کدهای مخرب بهره گرفت؟

این همان ایده‌ای است که می‌تواند آنتی ویروس‌ها را متحول کنید، به اعتقاد یک استارت آپ به نام Deep Instinct، این امر امکان پذیر است. این کمپانی مشغول ساخت بسته امنیتی است که می‌تواند تا 20 درصد بیشتر از بهترین آنتی ویروس‌های فعلی، بدافزار‌ها را شناسایی کنید. این ادعا تا کنون از سوی نهادهای مستقل تایید نشده اما به طور همزمان مایکروسافت و Invincea مقالاتی را در رابطه با بکارگیری یادگیری عمیق برای تشخیص بدافزار‌ها منتشر کرده‌اند. همانند دیگر استفاده‌ها از یادگیری عمیق ماشینی، سیستم‌های تشخیص بدافزار مبتنی بر یادگیری عمیق، در مراحل ابتدایی خود هستند اما اگر موفق شوند، برگ تغییر دهنده خواهند بود. یادگیری عمیق (Deep learning)، یکی از زیر شاخه های هوش مصنوعی است.

شهر سخت افزار