اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

تولید محصولات آتی AMD با فناوری FinFET و لیتوگرافی 14 نانومتری

۱۸۹۸ شماره اطلاع نامه : تولید محصولات آتی AMD با فناوری FinFET و لیتوگرافی 14 نانومتری ۱۳۹۴/۰۸/۱۶ تولید محصولات آتی AMD با فناوری FinFET و لیتوگرافی 14 نانومتری فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات تولید محصولات آتی AMD با فناوری FinFET و لیتوگرافی 14 نانومتری

تولید محصولات آتی AMD با فناوری FinFET و لیتوگرافی 14 نانومتری

کمپانی GlobalFoundries که سابقه طولانی در تولید تراشه‌های AMD دارد، خبر از تولید موفقیت آمیز نمونه‌های اولیه‌ای از محصولات AMD با فناوری ترانزیستورهای FinFET و لیتوگرافی 14 نانومتری داده است. خط تولید 14 نانومتری GlobalFoundries با همکاری سامسونگ راه اندازی شده و انتظار می‌رود با بهبود چشمگیری در زمینه بهره وری از انرژی و کارایی همراه باشد. این خط تولید برای تولید محصولات AMD در سال 2016 مورد استفاده قرار می‌گیرد.

GlobalFoundries در گذشته چندین بار در دست یابی به فناوری FinFETا14 نانومتری به مشکل بر خورده بود و همین مسئله باعث شد تا AMD نیز از رقیب خود، اینتل در ارائه محصولات 14 نانومتری عقب بماند. GlobalFoundries سرانجام تصمیم به همکاری با سامسونگ گرفت و خط تولید جدید این کمپانی، مبتنی بر خط تولید 14 نانومتری FinFET سامسونگ می‌باشد. با دست یابی موفقیت آمیز GlobalFoundries به فناوری ساخت 14 نانومتری مبتنی بر ترانزیستورهای FinFET، محصولات آتی AMD با این فناوری بر‌تر روز تولید می‌شود.

با اعلام این خبر، AMD پیام واضحی به بازار و البته طرفداران خود داده است و آن تولید انبوه پردازنده‌های مرکزی و پردازنده‌های گرافیکی این کمپانی با فناوری ساخت 14 نانومتری در سال 2016 است. اهمیت این خبر بیشتر در فناوری مورد است. این خط تولید مبتنی بر نسل دوم فناوری FinFET سامسونگ به نام Low Power Plus یا به اختصار LPP می‌باشد که نسبت به نسل اول تا 10 درصد کارایی بهتری دارد. هنوز مشخص نیست که این فناوری تولید تراشه در تولید چه محصولاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد اما می‌توان با اطمینان گفت که حداقل CPU‌ های آتی AMD از این فناوری پیشرفته بهره می‌برند.

شهر سخت افزار