اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

پردازنده‌های گرافیکی پر مصرف و داغ را فراموش کنید

۱۹۲۷ شماره اطلاع نامه : پردازنده‌های گرافیکی پر مصرف و داغ را فراموش کنید ۱۳۹۴/۰۸/۲۳ پردازنده‌های گرافیکی پر مصرف و داغ را فراموش کنید فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات پردازنده‌های گرافیکی پر مصرف و داغ را فراموش کنید

پردازنده‌های گرافیکی پر مصرف و داغ را فراموش کنید

سال میلادی پیش رو برای AMD اهمیت خاصی خواهد داشت، چرا که این کمپانی می‌کوشد تا بخش بزرگی از سهم خود در بازار پردازنده‌های گرافیکی را از انویدیا پس بگیرد اما آیا محصولات نسل بعد AMD چنین پتانسیلی دارند؟ با جدایی بخش پردازنده‌های گرافیکی این کمپانی، شاهد تغییرات بزرگی در استراتژی AMD بوده‌ایم که یکی از آن‌ها درایور Crimson است، اما اکنون به نظر می‌رسد که در بخش سخت افزار نیز متحول می شود.

طبق شایعات، نسل آتی پردازنده‌ها گرافیکی AMD با اسم رمز Arctic Islands (جزایر قطبی) به شدت بر روی بهره وری بالا از انرژی متمرکز خواهد بود تا به ازای هر وات انرژی مصرفی، تا دو برابر پردازنده‌ های گرافیکی فعلی، کارایی بیشتری را ارائه کند. دست یابی به این هدف بزرگ با بکارگیری فناوری ترانزیستورهای FinFET و لیتوگرافی 14 و یا 16 نانومتری محقق خواهد شد. آخرین باری که این کمپانی به چنین موفقیتی دست یافت، به سری Radeon HD 5000 باز می‌گردد که نسبت به محصولات سری GeForce GTX 400 انویدیا، بهینه‌تر و کم مصرف تر بودند. افزون بر بکارگیری پیشرفته‌ ترین فناوری ساخت روز دنیا، تراشه‌های حافظه HBM2 نیز یک گام مهم دیگر خواهند بود اما در آن سو انویدیا نیز برنامه مشابهی خواهد داشت. انتظار می‌رود که سال 2016 شاهد رقابتی نزدیک باشیم.

شهر سخت افزار