اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

انویدیا جزئیات بیشتری از معماری انقلابی Pascal ارائه کرد

۱۹۵۲ شماره اطلاع نامه : انویدیا جزئیات بیشتری از معماری انقلابی Pascal ارائه کرد ۱۳۹۴/۰۸/۲۷ انویدیا جزئیات بیشتری از معماری انقلابی Pascal ارائه کرد فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات انویدیا جزئیات بیشتری از معماری انقلابی Pascal ارائه کرد

انویدیا جزئیات بیشتری از معماری انقلابی Pascal ارائه کرد

طی کنفرانسی که در ژاپن برگزار شد، انویدیا جزئیات بیشتری از معماری پردازنده گرافیکی پیش روی Pascal ارائه کرد. معماری Pascal با بکارگیری جدید‌ترین فناوری‌های روز، با هدف دست یابی به دو برابر کارایی به ازای هر وات انرژی مصرفی نسبت به معماری Maxwell خلق می‌شود. پردازنده‌های گرافیکی مبتنی بر این معماری پیشرفته، از نسل دوم تراشه‌های HBM2 (حافظه با پهنای باند بالا) بهره می‎برند.

پردازنده‌های گرافیکی رده بالای مبتنی بر معماری Pascal، دارای 4 تراشه 4 گیگابایتی HBM2 (در مجموع 16 گیگابایت) حافظه خواهند بود که در دسته های 4 تایی، بر روی پردازنده گرافیکی استک (پشته سازی) می‌شوند. این تراشه‌ها در مجموع پهنای باند حافظه عظیم 1 ترابایت بر ثاینه را ارائه خواهند کرد که حتی امکان فرا رفتن آن تا 2 ترابایت بر ثانیه نیز ممکن است. این تراشه‌ها حداکثر قادر به پشتیبانی از 32 گیگابایت حافظه HBM2 خواهند بود که با این مقدار عظیم از حافظه ویدئویی، در گونه‌های Quadro و Tesla برای کاربری‌های سازمانی عرضه می‌شوند.

مدل‌های GeForce که برای گیمر‌ها و کاربران خانگی تدارک می‌یابند، حداکثر دارای 16 گیگابایت حافظه HBM2 خواهند بود که به اندازه کافی برانگیزنده است. اکنون به طور رسمی مشخص شده که پردازنده‌های گرافیکی مبتنی بر معماری Pascal، با فناوری ترانزیستورهای FinFET و لیتوگرافی 16 نانومتری تولید می‌شوند. در آن سو نسل بعدی پردازنده‌های گرافیکی AMD با بکارگیری حافظه HBM2، با فناوری FinFET و لیتوگرافی 14 نانومتری تولید می‌شوند. عدم دست یابی انویدیا به لیتوگرافی 14 نانومتری، از محدودیت‌های خط تولید 14 نانومتری ناشی می‌شود که فعلاً AMD آن را برای نسل بعدی محصولات خود رزور کرده است.

انویدیا روش ارتباطی جدیدی به نام NVLink را ابداع کرده است که نحوه ساخت کارت‌های دو هسته‌ای را متحول خواهد کرد. کارت‌های هسته‌ای فعلی در اصل دو کارت گرافیک هستند که بر روی یک برد PCB واحد نصب شده‌اند و پهنای باند PCIe توسط یک تراشه بریج (پل) بین آن‌ها تقسیم می‌شود، سپس این دو کارت گرافیک توسط بریج داخلی SLI به یک دیگر متصل می‌شوند، بنابراین یک کارت دو هسته‌ای فعلی، بسیار شبیه دو کارت مجزای SLI شده است.

اما با بکارگیری فناوری NVLink، از این پس پردازنده‌های گرافیکی از مسیر ارتباطی با پهنای باند 80 گیگابایت بر ثانیه برای ارتباط دو طرفه استفاده می‌کنند که به هر پردازنده گرافیکی، امکان آدرس دهی و استفاده از حافظه کنترل شده توسط پردازنده گرافیکی مقابل را می‌دهد. طبق آنچه که می‌دانیم، احتمالاً NVLink به طرز چشمگیری مدیریت حافظه ویدئویی را در بازی‌هایی که از رابط‌های برنامه نویس جدید‌تر نظیر DirectX 12 و Vulkan بهره می‌گیرند، بهبود می‌بخشد و کارت‌ های گرافیک را برای وضوح تصویرهای بالا‌تر آماده می کند. انتظار می‌رود که انویدیا اولین کارت گرافیک مبتنی بر معماری Pascal را در نیمه نخست سال 2016 عرضه کند.

شهر سخت افزار