اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

عرضه زود هنگام PlayStation 5 و Xbox Two با قابلیت اجرای بازی‌ها در وضوح 4K

۱۹۷۴ شماره اطلاع نامه : عرضه زود هنگام PlayStation 5 و Xbox Two با قابلیت اجرای بازی‌ها در وضوح 4K ۱۳۹۴/۰۹/۰۲ عرضه زود هنگام PlayStation 5 و Xbox Two با قابلیت اجرای بازی‌ها در وضوح 4K فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات عرضه زود هنگام PlayStation 5 و Xbox Two با قابلیت اجرای بازی‌ها در وضوح 4K

عرضه زود هنگام PlayStation 5 و Xbox Two با قابلیت اجرای بازی‌ها در وضوح 4K

با اینکه تنها حدود دو سال از عرضه کنسول‌های ایکس باکس وان و پلی استیشن چهار می‌گذرد و طبق زمان بندی‌های همیشگی فرصت زیادی تا بازنشسته شدن آن‌ها باقی است، اما طبق تازه‌ترین شایعات، سونی و مایکروسافت زود‌تر از موعد نسل بعدی کنسول‌های بازی خود را عرضه می‌کنند. طبق همین شایعات، هم اکنون کنسول‌های آتی در دست توسعه هستند. آنچه که بیش از هر چیز در مورد کنسول‌های آتی جلب توجه می‌کند، پشتیبانی از گیمینگ در وضوح 4K است.

به طور معمول چرخه حیات هر کنسول حدود 7 سال است و تا سه سال دیگر نیز ارائه بازی‌ها ادامه میابد اما اکنون و با نسل بعدی کنسول‌های بازی، هر دو سونی و مایکروسافت تصمیم به نقض این قانون کلی گرفته‌اند و در نظر دارند تا پیش از موعد، کنسول‌های جدید را عرضه کنند. دلیل این تصمیم می‌تواند با چند عامل مختلف در ارتباط باشد.

نخست اینکه وضوح تصویر 4K کم کم در حال تبدیل شدن به یک استاندارد است و تلویزیون‌های با پشتیبانی از وضوح 4K، به طور گسترده تری و با قیمت کمتری در دسترس هستند. در آن سوی وضوح 4K در وسائل موبایل نیز در حال تبدیل شدن به یک استاندارد است، بر کسی پوشیده نیست که هیچ یک از کنسول‌های فعلی از پس وضوح 4K بر نمی‌آید.

یکی دیگر از عواملی که باعث افزایش نیاز برای نسل بعدی کنسول‌ها شده، نیاز به سخت افزار قدرتمند برای مصارف واقعیت مجازی است. از آنجایی که واقعیت مجازی به سخت افزارهای قدرتمندی نیاز دارد و سونی رسماً اعلام داشته به دنبال ارائه این قابلیت با کنسول بازی خود است و چنین امکانی با نسل فعلی فعلی وجود ندارد، به خوبی نیاز برای نسل بعدی حس می‌شود.

گفته می‌شود که یک بار دیگر AMD سازنده پردازنده مرکزی و پردازنده گرافیکی (APU) کنسول‌های نسل بعد خواهد بود، طبق شایعات، پردازنده بعدی AMD برای کنسول‌ها، تا پنج برابر پردازنده‌های بکار رفته در کنسول‌های فعلی، به ازای هر وات انرژی مصرفی، کارایی بیشتری ارائه می‌کند. هر دو ایکس باکس وان و پلی استیشن چهار، از گونه سفارشی از پردازنده AMD مبتنی بر معماری Jaguar بهره می‌برند.

استفاده از پردازنده‌های AMD و معماری x86، باعث ساده‌تر شدن توسعه بازی‌ها شده است. عامل دیگری که می تواند نیاز برای عرضه زود هنگام نسل بعدی کنسول های بازی را تشدید کند، سبقت بسیار سریع کامپیوترها است. در حال حاضر سخت افزارهای کنسول نسبت به PC به شدت ضعیف هستند و همین مسئله باعث شده تا تجربه کاملاً متفاوتی را ارائه کنند.

در حالی که هیچ گونه زمان رسمی ارائه نشده، اما شایعات سال 2018 را برای عرضه نسل بعدی کنسول‌های بازی دست نشان کرده‌اند. با توجه به بکارگیری مجدد معماری x86 و پردازنده های AMD، احتمالاً به سادگی و بدون هیچ مشکل خاصی، بازی های ایکس باکس وان و پلی استیشن 4 بر روی نسل بعدی کنسول ها نیز قابل اجرا خواهند بود، چیزی که خود می تواند عامل دیگری برای عرضه پیش از موعد نسل بعدی باشد.

شهر سخت افزار