اخبار و مقالات :: نرم افزار، اینترنت و شبکه

آدرس آی پی چیست؟ IP Address

۱۹۸ شماره اطلاع نامه : آدرس آی پی چیست؟ IP Address ۱۳۹۱/۰۳/۲۷ آدرس آی پی چیست؟ IP Address نرم افزار، اینترنت و شبکه :: اخبار و مقالات آدرس آی پی چیست؟ IP Address

آدرس آی پی چیست؟ IP Address

یکی از سوالاتی که معمولا در آغاز کار با اینترنت؛ برای کاربران؛ پیش می آید این است که "آدرس IP چیست؟" آدرس IP، شماره شناسایی هر کامپیوتر متصل به شبکه اینترنت است. بنابر این می توان گفت که آی پی، شماره شناسایی هر کاربر اینترنتی است.

 

آدرس آی پی را می توان با شماره تلفن های افراد در شبکه تلفن مقایسه کرد. البته تفاوت های زیادی بین آدرس آی پی و شماره تلفن ها وجود دارد. ولی همانند آن، پیش شماره دارد و وقتی کامپیوتری متصل به شبکه اینترنت است، این آدرس انحصاری بوده و فقط در اختیار آن کامپیوتر قرار دارد.

 

تفاوت مهم آن با شماره تلفن ها در این است که چنانکه به هر دلیلی ( ارادی و یا غیر ارادی ) کامپیوتری که این شماره (IP ) به آن تخصیص داده شده، از شبکه اینترنت جدا شود ( ارتباطش قطع گردد ) اینIP آزاد شده و ممکن است به کامپیوتر دیگری تخصیص داده شود.

 

البته در اینجا باز نکته مهمی وجود دارد: شماره IP براي کامپيوترهاي سرور شبکه ( کامپیوترهایی که به شبکه سرویس می دهند و شبکه را تحت نظارت مستمر خود دارند ) و نيز کامپيوترهایی که به روشی غير از روش شماره گيري تلفنی (Dial  Up) به اينترنت وصل هستند ( کامپیوترهای کلاينت ) معمولا عددي ثابت بوده و تغییر نمی کند.  ولی همانطوری که اشاره شد براي ديگر کامپیوترها، عددي متغير است و در هر بار اتصال به اينترنت ممکن است اين شماره عوض شود. يعني هر بار که شما با شرکت ISP خود تماس می گیرید و از طریق آن به شبکه اينترنت وصل مي شويد، عددي جديد ( از مجموعه شماره های IP آزاد در آن موقع ) به کامپیوتر شما تخصیص داده مي شود.

ساختار آدرس IP

 

آدرس IP يک عدد 32 بيتي است و معمولا براي سهولت در خواندن و نوشتن به صورت ارقام جداگانه نوشته می شود. یعنی به صورت 8 رقم هگزا دسیمال یا 12 رقم دهدهی (دسیمال) به صورت زیر:

 

X X X . X X X . X X X . X X X

 

منظور از  X X X  عددی است بین صفر تا 255 ( یا همان 00H الی FFH در سیستم اعداد مبنای 16 )

 

 

 

يافتن آدرس IP

 

در زير ابتدا مقدمه اي در مورد روشهاي يافتن IP و مجاز يا غيرمجاز بودن آنها صحبت میشود و سپس به چند روش مهم اشاره خواهد شد .

هر بار که يک کامپيوتر به کامپيوتر ديگري متصل مي شود، حداقل اطلاعاتي که بايد به آن بدهد آدرس IP خود است؛ بنابراين يافتن IP کسي که به دليلي قصد اتصال به رايانه شما را داشته است نه تنها غير قانوني نيست بلکه يک موضوع کاملاً طبيعي است. تمامي روشهاي يافتن IP به نوعي به اين اصل کلي برمي گردند. شايد به نظرتان بيايد که هنگامي که با کسي روي مسنجر صحبت مي کنيد بايد کامپيوترهاي شما به هم متصل باشند و بنابر اين به سادگي بتوان IP فرد مقابل را به دست آورد، اما مسنجرهاي معتبر مانند Yahoo يا MSN در حقيقت ميزبان خود را بين شما و فرد مقابل قرار مي دهند به اين صورت که شما و دوستتان هر دو به سرور مسنجر متصل مي شويد و همه پيامها از آن عبور مي کنند. پس پيامي که شما مي نويسيد وارد سرور مسنجر مي شود و سپس از طريق سرور مسنجر به فرد مقابلتان مي رسد و بالعکس. اما نامید نشوید ! زمانی که شما و دوستتان در يک بازي مسنجري شرکت کنيد يا فايلي را به طور مستقيم براي او بفرستيد دو کامپيوتر به طور مستقيم به هم متصل هستند! اين روش يکي از مناسبترين روشهای بدست آوردن آیی میباشد.