اخبار و مقالات :: کامپیوتر و سخت افزار

کامپیوتری همه کاره با قیمت باور نکردنی 5 دلار

۱۹۹۰ شماره اطلاع نامه : کامپیوتری همه کاره با قیمت باور نکردنی 5 دلار ۱۳۹۴/۰۹/۰۶ کامپیوتری همه کاره با قیمت باور نکردنی 5 دلار کامپیوتر و سخت افزار :: اخبار و مقالات کامپیوتری همه کاره با قیمت باور نکردنی 5 دلار

کامپیوتری همه کاره با قیمت باور نکردنی 5 دلار

حتما تا به امروز اسم شرکت Raspberry Pi و بردهای الکترونیکی آن را شنیده اید، میکرو کامپیوتر هایی که با امکانات بسیار جالب و البته قیمت پایین خود در سالیان اخیر طرفداران بسیار زیادی را از جمله هکرهای سخت افزاری و مودر ها، به خود جذب کرده اند. اخیرا این شرکت اقدام به عرضه Zero، یکی از میکرو کامپیوتر های خود کرده که فقط 5 دلار قیمت دارد.

معمولا بردهای توسعه و میکرو کامپیوترهای Raspberry Pi قیمت هایی در حدود 20 تا 35 دلار دارند که روی این بردها شما می‌توانید یک پردازنده مرکزی از با یکی از معماری های شرکت ARM، درگاه های ارتباط صوتی و تصویری نظیر micro HDMI، پورت های USB، شکاف microSD، خروجی نمایشگر، پورت های همه کاره ورودی و خروجی (GPIO) و ... را ببینید. در این حال می توانید با استفاده از انبوه آموزش های آنلاین و رایگان برای کار کردن با امکانات بی نظیر این برد ها و حتی نصب انواع نسخه های لینوکس و اندروید روی آنها، یک کامپیوتر واقعی را هر کجا که بخواهید با خود به همراه داشته باشید. در این برد جدید هم که Raspberry Pi تولید نموده انبوهی از امکانات را خواهید دید که باور فروش 5 دلاری آن کمی سخت است.

پردازنده Broadcom BCM2835 که یک پردازنده با هسته ARM است و توانایی استفاده از کرنل استاندارد لینوکس را دارد، 512 مگابایت حافظه LPDDR2 RAM، شکاف microSD برای حافظه و نصب و راه اندازی برنامه و کرنل و سیستم عامل (در صورت لزوم)، پورت mini-HDMI با توانایی خروجی ویدئو 1080p با نرخ 60 فریم بر ثانیه، پورت microUSB برای دیتا و تغذیه، پورت های onboard با 40 درگاه ورودی خروجی برای استفاده به عنوان ورودی خروجی عمومی یا همان GPIO و هدر خروجی ویدئو که کانکتور آن به برد لحیم نشده است از ویژگی های این برد است. ابعاد این برد هم 65 در 30 در 5 میلیمتر است که با این اوصاف کوچک ترین برد Raspberry Pi تا به این لحظه به شمار خواهد رفت.

شهر سخت افزار