اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

امکان اورکلاک حافظه‌ های DDR4 بر روی مادربرد های غیر Z170 ممکن شد

۱۹۹۳ شماره اطلاع نامه : امکان اورکلاک حافظه‌ های DDR4 بر روی مادربرد های غیر Z170 ممکن شد ۱۳۹۴/۰۹/۰۷ امکان اورکلاک حافظه‌ های DDR4 بر روی مادربرد های غیر Z170 ممکن شد فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات امکان اورکلاک حافظه‌ های DDR4 بر روی مادربرد های غیر Z170 ممکن شد

امکان اورکلاک حافظه‌ های DDR4 بر روی مادربرد های غیر Z170 ممکن شد

یکی از دلایل اصلی انتخاب مادربرد های مبتنی بر چیپ‎ست Z170 اینتل، پشتیبانی از اورکلاکینگ حافظه است، قابلیتی که در دیگر چیپ‎ست‌های سری 100 وجود ندارد. با این حال اگر از دارندگان مادربرد های غیر Z170 ازراک باشید، شما نیز قادر به بکارگیری ماژول‌های DDR4 با فرکانس بالا‌تر از 2133 مگاهرتز خواهید بود.

ازراک از قابلیتی پرده برداشته که به کاربران مادربردهای مبتنی بر هر یک از چیپ‎ست‌های H170، Q170، B150 و H110 امکان اورکلاک حافظه‌های DDR4 را می‌بخشد، چیزی کاملاً خلاف محدودیت‌های وضع شده از سوی اینتل. ازارک این قابلیت را جادوگری خوانده و به طور دقیق مشخص نیست که چگونه کار می‌کند.

اورکلاک ماژول‌های DDR4 بر روی مادربردهای غیر Z170 به صورت خودکار و بسیار شبیه به مادربردهای Z170 صورت می‌گیرد. ابتدا شما باید ماژول یا ماژول‌هایی با فرکانس بالا‌تر از 2133 مگاهرتز را بر روی مادربرد نصب کنید، به طور معمول مادربردهای غیر Z170 از این فرکانس بالا‌تر را پشتیبانی نمی‌کنند. ازارک اعلام داشته برای این کار باید حافظه‌های ساخت سامسونگ و یا کینگستون مورد استفاده قرار گیرد و مشخص نیست که از برندهای دیگر نیز پشتیبانی کند.

پس از نصب ماژول یا ماژول هایی با فرکانس بالا‌تر از مقدار استاندارد، در بایوس مادربرد و در سر برگ OC Tweaker، گزینه مخفی به نام DDR4 Non-Z OC نمایان می‌شود. با تغییر مقدار این گزینه از حالت «Comfort» به «Sport+»، مادربرد به صورت خودکار ماژول‌ها را تا فرکانس 2800 مگاهرتز اورکلاک می‌کند و در راه اندازی بعدی مادربرد، لوگوی ازارک شروع به برق زدن می‌کند.

این اولینی باری نیست که ازارک دست به جادوگری می‌زند و سال قبل، قابلیت مشابهی را با مادربردهای غیر Z87 ارائه کرده بود. اگر از دارندگان مادربردهای غیر Z170 ازارک هستید، برای دست یابی به این قابلیت هیجان انگیز، تنها کافی است تا بایوس مادربرد را به جدید‌ترین نگارش موجود ارتقا دهید.

شهر سخت افزار