اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

کامپیوتر کوانتومی گوگل و ناسا، سرعتی 100 میلیون برابر کامپیوترهای معمولی دارد

۲۰۳۳ شماره اطلاع نامه : کامپیوتر کوانتومی گوگل و ناسا، سرعتی 100 میلیون برابر کامپیوترهای معمولی دارد ۱۳۹۴/۰۹/۲۱ کامپیوتر کوانتومی گوگل و ناسا، سرعتی 100 میلیون برابر کامپیوترهای معمولی دارد فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات کامپیوتر کوانتومی گوگل و ناسا، سرعتی 100 میلیون برابر کامپیوترهای معمولی دارد

کامپیوتر کوانتومی گوگل و ناسا، سرعتی 100 میلیون برابر کامپیوترهای معمولی دارد

دو سال قبل گوگل و ناسا اقدام به خریداری یک ابر کامپیوتر به نام D-Wave که یک کامپیوتر کوانتومی بود کردند. هدف از این اقدام در واقع رسیدن به سرعت های بالا برای پردازش های موازی و همزمان بود. گوگل به تازگی اعلام کرده که کامپیوتر کوانتومی اش توانسته برخی مسائل پیچیده را با سرعتی 100 میلیون برابر کامپیوترهای معمولی حل کند. با ما همراه باشید.

در رویدادی که در مرکز تحقیقات Ames ناسا، جایی که ابرکامپیوتر D-Wave نگهداری می شود، برگزار شد، گوگل و ناسا آخرین یافته های خود را اعلام کردند و از کارایی بالای کامپیوتر خود که ادعا می شود بیش از 1000 کیوبیت دارد، پرده برداشتند. برای حل یک مسئله بهینه سازی که شامل 945 متغیر باینری بوده است، D-Wave X2 توانسته با سرعتی 100 میلیون بار سریع تر از یک کامپیوتر معمولی تک هسته ای عمل کند. همچنین این تفاوت در کارایی در چند الگوریتم دیگر نیز دیده شده است.

هارتموت نون، رئیس آزمایشگاه هوش مصنوعی کوانتومی گوگل از جذابیت و دلگرم کننده بودن این نتایج سخن گفته و اظهار کرده هنوز راه زیادی برای تبدیل روش های بهینه سازی کوانتومی به فناوری های عملی باقی مانده است. این نکته قابل ذکر است که کامپیوترهای D-Wave قادر به پردازش های جهانی و همگانی نیستند و تنها می توانند برخی محاسبات و وظایف خاص را انجام دهند. گوگل و ناسا نیز در حال تلاش برای مشخص کردن این وظایف و بهبود آن ها هستند. نکته جالب دیگر ادعای گوگل درباره D-Wave X2 است که بیش از 1000 کیوبیت دارد.

در پردازش کوانتومی یک کیوبیت یا بیت کوانتومی واحد پایه‌ای پردازش کوانتومی و رمزنگاری کوانتومی بوده و مشابه بیت در رایانه‌های کلاسیک می‌باشد. کیوبیت کوچک ترین واحد ذخیره اطلاعات و معیاری از مقدار اطلاعات کوانتومی است. در یک سامانه کلاسیکی، هر بیت در هر لحظه یا در حالت صفر و یا در حالت یک است، اما یک کیوبیت هم ممکن است در حالت‌های کلاسیک صفر و یک وجود داشته باشد و هم می‌تواند در حالت ترکیب این دو قرار گیرد (یعنی همزمان دارای هر دو حالت صفر و یک باشد). در واقع همین پدیده، تفاوت اصلی بین بیت‌های کلاسیک و کیو بیت هاست. می توانیم در آینده نزدیک منتظر پیشرفت های بیشتر در زمینه کامپیوترهای کوانتومی و حضور آن ها در دنیای واقعی پیرامون خود باشیم.

شهر سخت افزار