اخبار و مقالات :: نرم افزار، اینترنت و شبکه

مشکلات ویندوز 10 با درایور ها همچنان ادامه دارد

۲۰۵۷ شماره اطلاع نامه : مشکلات ویندوز 10 با درایور ها همچنان ادامه دارد ۱۳۹۴/۰۹/۲۸ مشکلات ویندوز 10 با درایور ها همچنان ادامه دارد نرم افزار، اینترنت و شبکه :: اخبار و مقالات مشکلات ویندوز 10 با درایور ها همچنان ادامه دارد

مشکلات ویندوز 10 با درایور ها همچنان ادامه دارد

از‌‌ همان روز اول ارائه ویندوز 10، در دسترس بودن این سیستم عامل جدید به دلیل برخی ناسازگاری‌ها و به ویژه ناسازگاری درایور‌ها، با فراز و نشیب‌های مختلفی همراه بوده است که حتی مایکروسافت را ناچار به تعویق انداختن ارتقا به ویندوز 10 بر روی برخی دستگاه‌ها کرد. اما اکنون و با گذشت چندین ماه از عرضه این سیستم عامل جدید و ارائه ده‌ها بروزرسانی مختلف، آیا بازهم ویندوز 10 با درایور‌ها مشکل دارد؟

با اینکه امکان ارتقای رایگان از ویندوز 7 و 8/8.1 برای بسیاری از کاربران وجود دارد، اما بسیاری با مشکل ناسازگاری درایور مواجه هستند. ناسازگاری درایور‌ها خود باعث بروز مشکلات متعددی، از نمایش خطای صفحه آبی مرگ گرفته تا اخلال در کارکرد سیستم می‌شود. با نگاهی بر بازخوردهای کاربران نسبت به ویندوز 10 و به ویژه نتایج نرم افزار بازخورد این سیستم عامل، کاربران زیادی با خطای صفحه آبی مرگ مواجه می‌شوند. دلایل بروز این خطا از درایور گرافیک دارای باگ تا موارد پیچیده تری را شامل می‌شود. مایکروسافت با هدف دست یابی به درایورهای کاملاً سازگار با ویندوز 10، از همان ابتدای توسعه این سیستم عامل با بسیاری از سازندگان سخت افزار به همکاری در سطح تیم توسعه پرداخته اما متاسفانه این تلاش‌ها خیلی موفق نبوده‌اند.

مشکلات ویندوز 10 با درایور‌ها گاهی عجیب و گیج کننده است، برای نمونه یک کارت صدای ساخت Creative با بیلدهای پیش نمایش ویندوز 10 مشکلی نداشته است اما با بروزرسانی اخیر این سیستم عامل که در ماه نوامبر عرضه شده، دیگر توسط ویندوز قابل شناسایی نیست. درایورهایی نیز که توسط سرویس بروزرسانی خود ویندوز دانلود می‌شوند، اغلب مواقع درایور ابتدایی بوده و کارایی کاملی ارائه نمی‌کنند، در همین حال برخی مواقع نیز ویندوز درایورهای ناسازگار را دریافت می‌کند که خود باعث بروز مشکلاتی می‌شود.

در حال حاضر با گذشت چندین ماه از عرضه ویندوز 10، درایور سازگار با ویندوز 10 برای گستره عظیمی از وسائل و قطعات مختلف در دسترس نیست، نمونه بسیار مشهود این مشکل لپ‎تاپ‌های سری VAIO سونی هستند که با تاخیری بسیار طولاتی، تنها درایورهای ابتدایی برایشان عرضه شده است و برخی قابلیت‌ها نظیر امکان کنترل نور پس زمینه صفحه کلید، در دسترس نیستند. در ‌‌نهایت می‌توان نتیجه گرفت که ویندوز 10 مشکل درایور دارد و یا دست کم سازندگان سخت افزار، در ارائه درایورهای سازگار با آن کوتاهی می‌کنند. این مشکل زمانی جدی‌تر می‌شود که مایکروسافت در نظر دارد تا ارتقا به ویندوز 10 را در سال 2016 برای کاربران ویندوز 7 و 8/8.1 بیش از پیش اجباری کند. با این حال مطمئناً بسیاری از کاربران هیچ مشکلی با ویندوز 10 ندارند.

شهر سخت افزار