اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

با آپدیت بایوس مادربردهای MSI، پردازنده‌های ضریب بسته Skylake را اورکلاک کنید

۲۰۶۴ شماره اطلاع نامه : با آپدیت بایوس مادربردهای MSI، پردازنده‌های ضریب بسته Skylake را اورکلاک کنید ۱۳۹۴/۰۹/۳۰ با آپدیت بایوس مادربردهای MSI، پردازنده‌های ضریب بسته Skylake را اورکلاک کنید فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات با آپدیت بایوس مادربردهای MSI، پردازنده‌های ضریب بسته Skylake را اورکلاک کنید

با آپدیت بایوس مادربردهای MSI، پردازنده‌های ضریب بسته Skylake را اورکلاک کنید

تنها با گذشت چند رو از ارائه قابلیت اورکلاک پردازنده‌های ضریب بسته Skylake از طریق BCLK توسط ازراک، کمپانی MSI نیز با ارائه بروزرسانی بایوس جدیدی برای مادربردهای منتخب خود، امکان اورکلاک کلیه پردازنده‌های ضریب بسته Skylake را فراهم کرد. بنابراین فاصله شما با اورکلاک جدید‌ترین نسل از پردازنده‌های ضریب بسته اینتل، تنها بروزرسانی بایوس مادربرد است.

در چند نسل اخیر از پردازنده‎های اینتل، این کمپانی امکان اورکلاک کامل و بدون محدودیت را تنها به تعداد محدودی از پردازنده‌های خود با پسوند K اختصاص داده و همین مسئله مانع از امکان اورکلاک پردازنده برای اغلب کاربران شده است. همان طور که احتمالاً می‌دانید، فرکانس پردازشی پردازنده از حاصل ضرب فرکانس پایه (BCLK) در مالتی پلیر به دست می‌آید.

برای نمونه اگر فرکانس BCLKا100 مگاهرتز (مقدار معمول در اغلب پردازنده ها) و مالتی پلیر 39 باشد، فرکانس پردازنده 3900 مگاهرتز خواهد بود، بنابراین با افزایش فرکانس BCLK، فرکانس نهایی پردازنده نیز افزایش خواهد یافت. این امکان برای پردازنده‌های ضریب بسته که امکان افزایش مالتی پلیر در آن‌ها وجود ندارد، بسیار بر انگیزنده به نظر می‌رسد. با اینکه BCLK همواره در پردازنده‌های اینتل قابل تغییر بوده و اینتل محدودیت مستقیمی را اعمال نکرده است، اما به دلیل پیوند میان فرکانس BCLK با دیگر اجزای سیستم نظیر درگاه‌های وسائل ذخیره سازی و خطوط PCIe، افزایش فرکانس BCLK و عبور آن از 103 تا 105 مگاهرتز، باعث ناپایداری سیستم می‌شود.

با پلتفرم Skylake، مشکل مورد اشاره بر طرف شده و چیپ‎ست اصلی و دیگر اجزا، هریک دامنه فرکانسی ویژه خود را دارند، بنابراین افزایش فرکانس BCLK تنها بر روی اجزای خود پردازنده (متشکل از core ،uncore و cache) و حافظه رم و پردازنده گرافیکی مجتمع تاثیر می‌گذارد. از این رو با افزایش فرکانس BCLK، بدون هیچ گونه مشکل خاصی، امکان اورکلاک پردازنده های ضریب بسته نیز وجود دارد. به نقل از وب سایت KitGuru، پشتیبانی از اورکلاک BCLK برای مادربردهای POWER GAMING TE ،GAMING M9 ،GAMING M7 ،GAMING M5 و G45 GAMING ارائه شده است. همین چند روز قبل بود که MSI راهکار ویژه‌ای برای جلوگیری از خم شدن پردازنده‌های Skylake نیز ارائه کرد.

شهر سخت افزار