اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

TSMC بر روی لیتوگرافی 5 نانومتری کار می‌کند

۲۰۷۴ شماره اطلاع نامه : TSMC بر روی لیتوگرافی 5 نانومتری کار می‌کند ۱۳۹۴/۱۰/۰۳ TSMC بر روی لیتوگرافی 5 نانومتری کار می‌کند فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات TSMC بر روی لیتوگرافی 5 نانومتری کار می‌کند

TSMC بر روی لیتوگرافی 5 نانومتری کار می‌کند

TSMC یکی از تولید کنندگان اصلی پردازنده‌های گرافیکی AMD و انویدیا تایید کرده است که این کمپانی بر روی فناوری ساخت 5 نانومتری کار می‌کند. مدیر عامل این کمپانی، آقای مارک لیو تایید کرده که TSMC به سمت پیشرفته‌ ترین فناوری ساخت دنیا می‌رود. TSMC ترانزیستورهای 5 نانومتری را برای بازه 2014 تا 2019 زمانبندی کرده است.

آنچه که در مورد این فناوری ساخت اهمیت دارد، عبور از قانون Moore است. بر  اساس قانون Moore که از سوی یکی از بنیان گذاران اینتل تعریف شده، با سیلیکون نمی‌توان از لیتوگرافی 10 نانومتری فرا‌تر رفت، چرا که با کوچک‌تر شدن آن، پس از 10 نانوم‌تر الکترون‌ها به آسانی قادر به حرکت نخواهند بود و مقاوت بالا می‌رود. از این رو تنها راه حل ممکن برای گذر از این محدودیت، یافتن جایگزینی برای سیلیکون است.

TSMC پیش‌تر خبر از تولید موفقیت آمیز تراشه SRAM با لیتوگرافی 7 نانومتری داده بود. انتظار می‌رود که تولید انبوه 7 نانومتری این کمپانی از سال 2017 آغاز شود. در همین حال به گفته منابع خبری، TSMC در فصل پایانی سال میلادی جاری به آزمایش نهایی فناوری ساخت 10 نانومتری برای بهره بردای از اوایل سال 2016 می‌پردازد.

شهر سخت افزار