اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

اطلاعات مربوط به گجت های مبتنی بر سیستم عامل فایرفاکس فاش شد

۲۰۷۵ شماره اطلاع نامه : اطلاعات مربوط به گجت های مبتنی بر سیستم عامل فایرفاکس فاش شد ۱۳۹۴/۱۰/۰۵ اطلاعات مربوط به گجت های مبتنی بر سیستم عامل فایرفاکس فاش شد فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات اطلاعات مربوط به گجت های مبتنی بر سیستم عامل فایرفاکس فاش شد

اطلاعات مربوط به گجت های مبتنی بر سیستم عامل فایرفاکس فاش شد

ابتدای ماه جاری موزیلا اعلام کرد که دیگر گوشی‌های هوشمند مبتنی بر سیستم‌ عامل فایرفاکس از طریق اپراتورهای مخابراتی به فروش نخواهد رسید. موزیلا اطلاعاتی را در رابطه با اینکه چه برنامه‌ای برای سیستم عامل فایرفاکس دارد، ارائه نکرد، حال آنکه اسنادی فاش شده که نشان از طراحی روتر، استیک تلویزیون، کامپیوتر کیبورد و تبلت مبتنی بر این سیستم عامل دارد.

پس از آنکه موزیلا در ابتدای ماه جاری اعلام کرد که دیگر گوشی‌های هوشمند مبتنی بر سیستم عامل فایرفاکس را از طریق اپراتورهای مخابراتی به فروش نمی‌رساند، حال اطلاعاتی در مورد سایر گجت‌های مبتنی بر این سیستم عامل فاش شده است. اسناد منتشر شده نشان از توسعه‌ی انواع گجت‌ها نظیر کامپیوتر کیبورد، استیک تلویزیون، تبلت و روتر مبتنی بر سیستم عامل فایرفاکس دارند. نکته‌ی جالب توجه در مورد این سند، مهر تایید موزیلا در مورد صحت آن است.

اسناد مورد نظر توسط وب‌سایت اسپانیایی Hipertextual منتشر شده است. دنله دیکسون، مدیر ارشد تجارت موزیلا در این خصوص چنین اظهار نظر کرده است: "در موزیلا ما در حال کار روی توسعه‌ی گجت‌های جدیدی مبتنی بر سیستم عامل فایرفاکس هستیم. این محصولات با تمرکز روی منافع کاربر و بهبود تجربه‌ی کاربری روی یک پلتفرمِ متن باز طراحی و توسعه می‌یابند."

اسناد فاش شده در مورد شماری از گجت‌های مبتنی بر سیستم عامل فایرفاکس مربوط به پیش نمونه‌های طراحی شده توسط یکی از توسعه دهندگان شاغل در فایرفاکس است. به طور حتم فایرفاکس نیز همچون سایر کمپانی‌های فعال در عرصه‌ی فناوری به ایجاد نوآوری در این زمینه‌ علاقه وافری دارد. با وجود تایید تعلق اسناد فاش شده به موزیلا، این کمپانی سخنی در مورد اینکه این محصولات هم اکنون در حال توسعه هستند و آیا به بازار عرضه خواهند شد یا خیر، ارائه نکرده است.

تبلت طراحی شده مبتنی بر سیستم عامل فایرفاکس، یک نمونه‌ی ۱۰ اینچی است. در حال حاضر تبلتی مبتنی بر سیستم عامل فایرفاکس در بازار وجود دارد، از این‌رو با عدم تولید این محصول، موزیلا چیزی را از دست نخواهد داد. همانطور که می‌دانید این روزها کمپانی‌های شناخته شده محصولات بسیار برتری را روانه‌ی بازار کرده‌اند که عرصه‌ی را برای چنین محصولی از جانب موزیلا با امکانات بسیار محدود، تنگ تر از پیش می‌کند.

استیک تلویزیون مبتنی بر سیستم عامل فایرفاکس نیز از جمله‌ی محصولاتی است که احتمال موفقیت موزیلا در آن با وجود رقبایی نظیر آمازون و گوگل کمی سخت به نظر می‌رسد. این کمپانی پیش از این نیز محصولی این چنین را روانه‌ی بازار کرده، اما موفقیت چندانی کسب نکرده بود. کامپیوتر کیبورد مبتنی بر سیستم عامل فایرفاکس در ظاهر کیبوردی است که از یک کامپیوتر رسپ‌بری پی نیز درون آن استفاده شده و سیستم عامل فایرفاکس روی آن قرار گرفته است.

هدف از توسعه‌ی این کامپیوتر کیبورد شکل، ساخت رایانه‌ای است که کیبورد به صورت پیش فرض روی آن قرار دارد و توسعه‌ دهندگان می‌توانند وب‌سایت‌های خود را با استفاده از آن توسعه دهند. در پایان به روتر می‌رسیم که هدف موزیلا از آن تبدیل شدن به یک هاب مرکزی به منظور تامین امنیت داده‌های رد و بدل شده در یک شبکه‌ی داخلی است. باید به این موضوع اشاره کرد که تمام اطلاعات فاش شده مربوط به طرح‌های اولیه است و هنوز مشخص نیست که آیا موزیلا برنامه‌ای برای تولید هر یک از این گجت‌ها دارد یا خیر.

حسین خلیلی صفا - www.zoomit.ir