اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

سوکت پردازنده AM4، پایانی بر معضل سوکت‌های متعدد

۲۱۲۳ شماره اطلاع نامه : سوکت پردازنده AM4، پایانی بر معضل سوکت‌های متعدد ۱۳۹۴/۱۰/۲۰ سوکت پردازنده AM4، پایانی بر معضل سوکت‌های متعدد فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات سوکت پردازنده AM4، پایانی بر معضل سوکت‌های متعدد

سوکت پردازنده AM4، پایانی بر معضل سوکت‌های متعدد

AMD در نمایشگاه CES امسال به ارائه جزئیات بیشتری از معماری پیش روی Zen پرداخت. این کمپانی به طور خاص اولین جزئیات را از سوکت پردازنده‌ها و APU های نسل بعد خود ارائه کرد و اکنون چشم انداز دقیقی از سوکت جدید پردازنده‌های Zen داریم.

پردازنده‌ها و APU های فعلی AMD بین چندین سوکت مختلف توزیع شده‌اند. پردازنده‌های سری FX مبتنی بر سوکت +AM3 و APU‌ ها نیز از سوکت +FM2 بهره می‌گیرند. دلیل وجود چندین سوکت مختلف، به تفاوت‌های بنیادین در معماری هر یک از آن‌ها مربوط می‌شود. پردازنده‌های FX هنوز هم به تراشه پل جنوبی و پل شمالی بر روی مادربرد نیاز دارند، در APU‌ ها پل شمالی تعبیه شده است و تنها به پل جنوبی نیاز دارند. با وجود تمامی این تفاوت‌ها، AMD تا کنون موفق به ساخت یک سوکت پردازنده مشترک برای هر دو آن‌ها نشده است، با این حال با ورود معماری Zen، همه چیز تغییر می‌کند.

AMD اعلام داشته که با معماری پیش روی Zen، یک سوکت مشترک را برای هر دو پردازنده‌های معمولی و APU‌ ها به خدمت می‌گیرد. این سوکت جدید که AM4 نامیده می‌شود، جایگزین هر سه سوکت AM3+ ،FM2+ و AM1 می‌شود و برای استفاده از پردازنده‌های مبتنی بر معماری Zen، نیازی به تهیه مادربردهای مختلف نخواهد بود. از این رو تمامی پردازنده‌های مبتنی بر معماری Zen، توسط مادربردهای سوکت AM4 پشتیبانی می‌شوند.

AMD همچنین کد در نظر گرفته شده برای هر دو پردازنده‌ها و APU های در دست توسعه را که سال میلادی پیش رو عرضه می‌شوند، اعلام کرده است. CPU‌ های مبتنی بر معماری Zen کد Summit Ridge را یدک خواهند کشید و APU‌ های مبتنی بر این معماری نیز با کد Bristol Ridge شناخته می‌شوند. هر دو این پردازنده‌ها از ماژول‌های حافظه DDR4 پشتیبانی می‌کنند و به همین دلیل امکان پشتیبانی هر دو آن‌ها توسط یک سوکت مشترک ممکن شده است.

شهر سخت افزار