اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

منتظر مادربرد های جدید AMD مجهز به درگاه USB 3.1 و M.2 باشید

۲۱۲۴ شماره اطلاع نامه : منتظر مادربرد های جدید AMD مجهز به درگاه USB 3.1 و M.2 باشید ۱۳۹۴/۱۰/۲۱ منتظر مادربرد های جدید AMD مجهز به درگاه USB 3.1 و M.2 باشید فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات منتظر مادربرد های جدید AMD مجهز به درگاه USB 3.1 و M.2 باشید

منتظر مادربرد های جدید AMD مجهز به درگاه USB 3.1 و M.2 باشید

در حالی که همه نگاه‌ها به معماری ZEN دوخته شده، کمپانی AMD در نظر دارد تا جان تازه‌ای به پلتفرم‌های فعلی خود ببخشد و به همین منظور، به زودی مادربردهای سوکت +AM3 و +FM2 جدیدی با قابلیت‌ها و امکانات جدیدی روانه بازار می‌شوند. از آنجایی که هر دو پلتفرم مذکور قدیمی‌تر از پلتفرم‌های رقیب هستند، بسیاری از قابلیت‌های امروزی از جمله درگاه‌های پر سرعت در آنها یافت نمی شوند، از این رو مادربردهای جدید جان تازه‌ای به پردازنده‌های فعلی AMD خواهند بخشید.

مادربردهای جدیدی که توسط سازندگان مختلف عرضه می‌شوند، به کنترلر USB 3.1 نسل دو (ASMedia ASM1142) مجهز هستند که تامین کننده درگاه‌های نوع A و C خواهد بود. افزون بر جدید‌ترین نسل از درگاه‌های ارتباطی USB، برخی از مادربردهای جدید نیز دارای درگاه پر سرعت M.2 برای درایوهای SSD هستند. در حقیقت تعبیه درگاه USB 3.1 کار بسیار ساده‌ای است، کنترلر ASMedia ASM1142 تنها به دو خط ارتباطی PCI Express 2.0 نیاز دارد که در همه پلتفرم‌های امروزی AMD یافت می‌شود. تنها کاری که سازندگان مادربرد باید انجام دهند، اضافه کردن این کنترلر به مادربردهای فعلی است.

در همین حال تعبیه درگاه M.2 با کارایی برابر با پتلفرم‌های اینتل، به چهار خط ارتباطی PCI Express 3.0 برای تامین پهنای باند 3940 مگابایت بر ثانیه نیاز دارد، چیزی که پتلفرم FX یا‌‌ همان سوکت +AM3 از آن پشتیبانی نمی‌کند. بنابراین سازندگان مادربرد چاره‌ای جز استفاده از چهار خط ارتباطی PCIe 2.0 نخواهد داشت که پهنای باند را حداکثر به 2000 مگابایت بر ثانیه محدود می‌کند. البته می‌توان از سویچ‌های PCIe برای تبدیل هشت خط ارتباطی PCIe 2.0 به چهار خط ارتباطی PCIe 3.0 نیز بهره گرفت.

در آن سو پردازنده‌های سری A (سوکت +FM2) از PCIe 3.0 x16 پشتیبانی می‌کنند و مشکلی در تعبیه درگاه M.2 وجود نخواهد داشت اما در این حالت تعداد خطوط PCIe 3.0 در دسترس کارت گرافیک به x8 کاهش می‌یابد که برای کارت‌های گرافیک حرفه‌ای مطلوب نیست. با همه این تفاسیر، افزودن درگاه‌های ارتباطی پر سرعت به مادربردهای فعلی امکان پذیر است اما بی‌هزینه هم نخواهد بود و برخی منابع فدا می‎شوند.

شهر سخت افزار