اخبار و مقالات :: کامپیوتر و سخت افزار

با کارت گرافیک ZOTAC GTX 970 Extreme Edition OC شگفتی بیافرینید

۲۱۶۰ شماره اطلاع نامه : با کارت گرافیک ZOTAC GTX 970 Extreme Edition OC شگفتی بیافرینید ۱۳۹۴/۱۰/۳۰ با کارت گرافیک ZOTAC GTX 970 Extreme Edition OC شگفتی بیافرینید کامپیوتر و سخت افزار :: اخبار و مقالات با کارت گرافیک ZOTAC GTX 970 Extreme Edition OC شگفتی بیافرینید

با کارت گرافیک ZOTAC GTX 970 Extreme Edition OC شگفتی بیافرینید

بخش رده بالای بازار کارت‌های گرافیک در رکود به سر می برد و کسانی که منتظر محصولات جدیدی همچون کارت‌های گرافیک دو هسته‌ای و یا مبتنی بر فناوری FinFET هستند، باید مدت بیشتری منتظر بمانند. در چنین وضعیتی هیچ عجیب نیست که گیمر‌ها به معماری‌های گرافیکی فعلی هجوم بیاورند. کمپانی نام آشنای ZOTAC یک بار دیگر سراغ پردازنده گرافیکی GTX 970 رفته و یک کارت مخصوص اورکلاکینگ به نام GTX 970 EXTREME Anniversary OC را معرفی کرده است.

این کارت مبتنی بر پردازنده گرافیکی بسیار موفق GeForce GTX 970 است که طبق آمار ارائه شده از سوی Steam، محبوب‌ ترین کارت گرافیک میان گیمر‌ها است. این پردازنده گرافیکی مبتنی بر نسل دوم معماری پر آوازه ماکسول است و 1664 هسته CUDA را در کنار 4 گیگابایت حافظه GDDR5 با رابط 256 بیتی با خود دارد. زوتاک همانند دیگر مدل‌های اختصاصی خود دست به کار شده و این کارت جدید را به میزان قابل توجی اورکلاک کرده است.

فرکانس پایه هسته 1203 مگاهرتز است که در حالت بوست به 1335 مگاهرتز می‌رسد. فرکانس حافظه نیز با مقداری اورکلاک 7200 مگاهرتز است. امکان اورکلاک پیش فرض کارت به لطف برد PCB سفارشی با 8+2 فاز رگولاتور ولتاژ میسر شده است. این کارت توان مورد نیاز خود را از ترکیب دو کانکتور 8 پینی می‌گیرد و توان حرارتی آن 7 وات بیشتر از مدل مرجع انویدیا است.

از دیگر قابلیت‌های این کارت می‌توان به بک پلیت، خنک کننده با فناوری Freeze، نمایش بار پردازشی از طریق نو‌پردازی LED و استفاده از اجزای با کیفیتی همچون خازن‌های X-Capacitor و تراشه‌های DR. Mos اشاره کرد. به ادعای خود زوتک، این کارت می‌توان به امتیاز 5101 در آزمون 3DMark Fire Strike Extreme دست یابد. مشخص نیست که این کارت به مناسبت چه رخدادی تدارک یافته است.

شهر سخت افزار