اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

AMD پردازنده‌های جدیدی با کولر بی‌صدای Wraith معرفی کرد

۲۲۰۴ شماره اطلاع نامه : AMD پردازنده‌های جدیدی با کولر بی‌صدای Wraith معرفی کرد ۱۳۹۴/۱۱/۱۵ AMD پردازنده‌های جدیدی با کولر بی‌صدای Wraith معرفی کرد فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات AMD پردازنده‌های جدیدی با کولر بی‌صدای Wraith معرفی کرد

AMD پردازنده‌های جدیدی با کولر بی‌صدای Wraith معرفی کرد

در حالی تیم مهندسی AMD بر روی معماری ریز پردازنده جدیدی به نام Zen برای ارائه تا پیش از پایان سال میلادی جاری کار می‌کنند، اما این کمپانی در بازار پردازنده‌ها به طرز کاملاً مشهودی حضور کم رنگی دارد. در چنین شرایطی AMD چاره‌ای جز ارائه محصولاتی مبتنی بر معماری Piledriver و پردازنده‌های سری FX برای رقابت با پردازنده‌های Core i5 و Core i7 اینتل ندارد. این کمپانی اکنون پردازنده‌های جدیدی را با کولر جدیدی عرضه می‌کند.

بر کسی پوشیده نیست که AMD هم اکنون تمامی منابع خود را بر روی توسعه معماری Zen متمرکز کرده و از آنجایی که پردازنده‌هایی با فرکانس نزدیک به 5 گیگاهرتز در گذشته نیز عرضه شده‌اند، پردازنده‌های جدید این کمپانی در حقیقت چیز جدیدی نیستند، با این حال در مورد خنک کننده استوک آن‌ها تغییر بزرگی صورت گرفته و اکنون به کولر خنک‌تر و کارآمد‌ تر و بی‌صدا تری مجهز هستند. از امروز تیم سرخ بسیاری از پردازنده‌های خود را با کولر جدیدی به نام Wraith عرضه می‌کند.

Wraith نسبت به کولر پیشین AMD به طرز چشمیگری کم صدا‌تر و کارآمد‌ تر است، بنابراین کاربران کمتری به سمت تهیه کولرهای ثانویه می‌روند. این کولر نسبت به کولر پیشین AMD، نزدکی به 24 درصد سطح تماس بیشتری در کنار گردش هوای بیشتر دارد. در همین حال میزان نویز آن حداکثر به 39 دسیبل می‌رسد، چیزی که در کولر نسل قبل به 51 دسیبل می‌رسید.

با برخورداری از هسته مسی ضخیم و لوله‌های رسانای حرارت در کنار نور پس زمینه، در حقیقت کولر Wraith از بسیاری جهات به کولرهای رده بالایی شباهت دارد که به صورت جداگانه به فروش می‌رسد. طبق معمول این کولر به طور رایگان ارائه می‌شود‌‌ همان راهکار نصب بسیار ساده پیشین را با خود دارد و بسیار ساده‌تر از کولرهای اینتل نصب می‌شود.

در کنار ارائه کولر جدید، این کمپانی هم زمان سه APU جدید را نیز معرفی کرد. از امروز A10-7860K (مبتنی بر Godavari)، اA6-7470K (مبتنی بر Godavari) و Athlon X4 845 (مبتنی بر Carrizo) به دسکتاپ می‌آیند. همه محصولات جدید AMD درست زمانی معرفی شده‌اند که سازندگان مادربرد نیز محصولات جدیدی با قابلیت‌های جدید از جمله درگاه‌های پر سرعت امروزی معرفی کرده‌اند. به اعتقاد بسیاری، این نمی‌تواند خبر خوبی باشد، چرا که می‌تواند به دلیل تاخیر در ارائه پردازنده‌های مبتنی بر معماری Zen باشد.

شهر سخت افزار