اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

موزیلا سیستم عامل موبایل فایرفاکس را متوقف می‌کند

۲۲۱۵ شماره اطلاع نامه : موزیلا سیستم عامل موبایل فایرفاکس را متوقف می‌کند ۱۳۹۴/۱۱/۱۹ موزیلا سیستم عامل موبایل فایرفاکس را متوقف می‌کند فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات موزیلا سیستم عامل موبایل فایرفاکس را متوقف می‌کند

موزیلا سیستم عامل موبایل فایرفاکس را متوقف می‌کند

"خداحافظ سیستم عامل فایرفاکس"، این خبری بود که روز گذشته روی خروجی بسیاری از سایت های خبری قرار گرفت و موزیلا خبر از این داد که پشتیبانی از سیستم عامل موبایلی اش با عنوان FireFox OS را خاتمه خواهد داد. اما بنیاد موزیلا بعد از اعلام این خبر اعلام کرد که از این به بعد تمرکز خود را بر روی توسعه راهکارها و نرم افزارهای حیطه ی اینترنت اشیا خواهد گذاشت.

همان طور که گفتیم دیگر شاهد عرضه ی گوشی ها و یا دستگاه های هوشمند با سیستم عاملی از جنس فایرفاکس نخواهیم بود و کمپانی فایرفاکس در چرخشی بزرگ، تمرکز خود را بر اینترنت اشیا خواهد گذاشت و قصد دارد به فعالیت ها و خدمات خود در این حوزه سرعت بیشتری داده و سرمایه گذاری بیشتری انجام دهد.

سیستم عامل فایر فاکس اگر چه عمر کوتاهی داشت ولی اهداف بلندی را دنبال می‌کرد. این سیستم عامل بازار اسمارت فون های میان رده و پایین رده را هدف گرفته بود و با رویکردی موبایل بر بستر وب، جهت متفاوتی را در پردازش اطلاعات مورد نیز کاربر دنبال می‌کرد که در نگاه تئوری بسیار می‌توانست مطلوب و پر طرفدار واقع شود اما تئوری پردازی با انجام و به حقیقت رساندن در دنیای واقعی بسیار فاصله دارد.

در ابدای کار هم موزیلا اولویت خود را بر بازارهای کمتر توسعه یافته از نظر صنعت موبایل معطوف کرد و با عرضه محصولات در این بازارها سعی کرد تا بستر مناسبی را برای پلتفرم خود به وجود آورد، بازارهایی که فروش یک اسمارت فون در آنها همانند فروش یک تکه کیک شکلاتی باشد. پس رویکرد گوشی های بسیار ارزران قیمت می‌توانست چاره ی راه موزیلا باشد اما سیاست گذاری های تبلیغاتی نادرست و عدم عرضه مناسب به همراه هزار و یک دلیل تخصصی دیگری که از حوصله ی این مطلب خارج است، باعث شد تا گوشی های تحت این پلتفرم حتی با همان قیمت های بسیار ارزان هیچ گاه موفق نشوند. بعد از این نمایش نا امید کننده بود که خود فایرفاکس هم به این نتیجه رسید، پیاده سازی های ایده هایش چندان مسیر درستی را دنبال نمی‌کردند.

به هر حال ما امروز در نقطه ای ایستاده ایم که دیگر گوشی های با سیستم عامل فایر فاکس تولید نخواهند شد و شرکت تصمیم گرفته به سمت بازار اغوا کننده اینترنت اشیا برود. بازاری که تحلیل گران پیش بینی های بسیار امیدوار کننده ای را برای آن در نظر گرفته اند. سامسونگ، اپل، الجی، نست و بسیاری از شرکت های دیگر چند سالی است به این حوزه وارد شده اند و تا کنون محصولات و کاربردهای خوبی هم برای این حوزه تعریف و تولید شده اند و این که در آینده ای نزدیک اینترنت اشیا یکی از مسائل بسیار ضروری و نیازهای زندگی تکنولوژیک ما خواهد شد بر هیچ کس پوشیده نیست.

حال موزیلا هم میخواهد در جهت طوفان حرکت کند و کشتی خود را در این مسیر هدایت کند که احتمال موفقیت زیادی برایش داشته باشد که به نظر تصمیم درستی به نظر می‌رسد ولی بهتر است این بار روش و برنامه صحیحی برای اجرای آن تعریف شود تا به سرنوشت تلاش شرکت برای ورود به دنیای موبایل تبدیل نشود.

شهر سخت افزار