اخبار و مقالات :: کامپیوتر و سخت افزار

با مادربرد گیمینگ 990FX-Gaming گیگابایت، کمتر خرج کنید و بیشتر لذت ببرید

۲۲۴۲ شماره اطلاع نامه : با مادربرد گیمینگ 990FX-Gaming گیگابایت، کمتر خرج کنید و بیشتر لذت ببرید ۱۳۹۴/۱۱/۳۰ با مادربرد گیمینگ 990FX-Gaming گیگابایت، کمتر خرج کنید و بیشتر لذت ببرید کامپیوتر و سخت افزار :: اخبار و مقالات با مادربرد گیمینگ 990FX-Gaming گیگابایت، کمتر خرج کنید و بیشتر لذت ببرید

با مادربرد گیمینگ 990FX-Gaming گیگابایت، کمتر خرج کنید و بیشتر لذت ببرید

یکی از عواملی که باعث شده تا پلتفرم +AM3 برای گیمر‌ها جذابیت زیادی نداشته باشد، نبود مادربردهایی مجهز به جدید‌ترین فناوری‌های روز است، اکنون کمپانی گیگابایت پرچمدار مادربردهای مبتنی بر سوکت +AM3 را با برخورداری از جدید‌ترین فناوری‌های روز دنیای مادربرد‌ها برای علاقمندان به گیمینگ معرفی کرده است. جدید‌ترین مادربرد گیگابایت 990FX-Gaming نام دارد و در ادامه می‌توانید بیشتر با آن آشنا شوید.

این مادربرد به درگاه‌های ارتباطی پر سرعت امروزی نظیر USB 3.1 و شکاف M.2 با پشتیبانی از NVMe مجهز است و چیزی از مادربردهای رقیب کم ندارد. 990FX-Gaming افزون بر پردازنده اخیراً معرفی شده FX-8370، از پردازنده‌های سری FX-9000 با حداکثر توان حرارتی 220 وات پشتیبانی می‌کند. این برد توان خود را از ترکیب یک کانکتور 24 پینی ATX و یک 8 پینی EPS می‌گیرد و به مدار تغذیه‌ای با 10 افز رگولاتور ولتاژ مجهز است.

در اطراف سوکت +AM3 این مادربرد چهار شکاف حافظه DDR3 با پشتیبانی از حداکثر 32 گیگابایت حافظه رم DDR3 با فرکانس 2400 مگاهرتز تعبیه شده است. کمی پایین‌تر از سوکت پردازنده این مادربرد، تراشه AMD 990FX (پل شمالی) قرار دارد. این تراشه در مجموع دو شکاف توسعه PCI-Express 2.0 x16 را تامین می‌کند. شکاف توسعه PCI-Express 2.0 x16 سوم برد به صورت فیزیکی دارای پهنای باند x4 است و از تراشه SB950 (پل جنوبی) ناشی می‌شود. درگاه‌های وسائل ذخیره سازی متشکل از شش SATA 6 Gb/s و یک M.2 20 Gb/s می‌باشد.

طبق معمول مادربرد‌های گیمینگ رده بالای گیگابایت، این مادربرد نیز به راهکار صوتی انحصاری AMP-Up گیگابایت با پردازنده صوتی Realtek ALC 1150، آمپلی فایر‌های OPAMP قابل ارتقا از سوی کاربر OPA2134 ساخت کمپانی معظم TI Burr Brown در کنار خازن‌های اکوستیک Nichicon Muse و برد ایزوله مجهز است. درگاه شبکه این برد مبتنی بر کنترلر Killer E2201 می‌باشد. درگاه‌های پر سرعت این مادربرد متشکل از دو USB 3.1 و چهار USB 3.0 است. این برد نیز از بایوس UEFI پیشرفته گیگابایت بهره می‌برد. قیمت این مادربرد تنها 150 دلار است.

شهر سخت افزار