اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

SSD های 10 ترابایتی اینتل در راهند

۲۲۴۵ شماره اطلاع نامه : SSD های 10 ترابایتی اینتل در راهند ۱۳۹۴/۱۲/۰۱ SSD های 10 ترابایتی اینتل در راهند فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات SSD های 10 ترابایتی اینتل در راهند

SSD های 10 ترابایتی اینتل در راهند

فکر می‌کنید حافظه های SSD که در حال حاضر در بازار یافت می‌شوند برای شما کم باشند؟ حالا نظرتان در مورد یک SSD با 10 ترابایت حافظه چیست؟ به مدد رونمایی بزرگ اینتل و توشیبا از تکنولوژی جدیدشان در حوزه حافظه ها به زودی شاهد این خواهیم بود که فلش مموری ها و SSD ها به ظرفیت های بسیار بالاتری خواهند رسید و در عین حال قیمت آنها هم کاهش خواهد یافت.

حتما با فناوری تراشه های حافظه سه بعدی NAND آشنا هستید، حافظه هایی که با ساختار جدید و مبتکرانه ی خود می‌توانند در یک فضای مساوی با نسل های قبلی تکنولوژی های حافظه ها، تعداد بیشتری ترانزیستور را روی لایه های مختلف جای دهند و به این ترتیب میزان بیشتری از حافظه را برای کل سیستم فراهم سازند.

چند وقت پیش هم شرکت توشیبا اعلام کرد که موفق به ساخت حافظه ی 16 گیگا بایتی NAND با 48 لایه شده که در عین اشغال حجم بسیار کمتری از فضا، سرعت و اطمینان پذیری بالاتری از انتقال و ذخیره اطلاعات را ارائه خواهد کرد. در واقع این کمپانی ژاپنی برای ساخت این محصول از لیتوگرافی 15 نانومتری هم استفاده کرده که با این اوصاف به کوچک ترین سلول های NAND تا به امروز رسیده است. توشیبا نمونه های اولیه این محصول را در اختیار شرکت های دیگر قرار داده است اما نباید این را انتظار داشته باشیم که حداقل تا پایان سال جاری حافظه های تولیدی با تکنولوژی این شرکت روانه بازار شوند.

در همین زمان، اینتل هم دست روی دست نگذاشته و با همکاری که چند وقت پیش با شرکت با سابقه Micron آغاز کرده موفق به ساخت حافظه های 32 لایه NAND شده که در سال آینده در SSD های تولیدی شرکت مورد استفاده قرار خواهند گرفت. البته اینتل نمونه های اولیه ی با حجم حافظه ی بیشتری نسبت به توشیبا را نیز تولید کرده در این حالت که در حال حاضر حافظه های 32 گیگا بایتی شرکت که آماده شده اند، غول سازنده ی پردازنده ی دنیا قول عرضه ی حافظه های 48 گیگابایتی را نیز داده است.

بر این اساس مایکرون این قول را داده است که حافظه های 3D NAND جدید به سازندگان اجازه خواهد داد تا بتوانند حافظه های 256 گیگابایتی را برای سلول های چند سطحی (MLC) و ظرفیت 384 گیگابایت را برای سلول سه سطحی (TLC) از حافظه های 3D NAND تولید کنند که در نتیجه در ابعاد حافظه های SSD با درگاه M.2 PCIe می‌توان به 3.5 ترابایت و برای حافظه های 2.5 اینچی SSD به حافظه های تا 10 ترا بایت دست یافت. تصورش را بکنید، یک لپتاپ با حافظه ی 10 ترابایتی SSD خواهیم داشت.

همه ی موارد فوق این نتیجه را می‌دهند که شرکت های توشیبا و اتحاد اینتل-مایکرون و البته دیگر کمپانی های توسعه دهنده ی SSD ها به سرعت در حال رقابت و نزدیک شدن به سامسونگ هستند که در حال حاضر بیشترین سابقه را در استفاده از تکنولوژی 3D NAND روی محصولات خود دارد و نتیجه یا این رقابت مسلماً به نفع مشتریان و کاربران خواهد بود که در عین رسیدن به حافظه های با ظرفیت بیشتر، با محصولات ارزان تری روبرو خواهند شد. رقابت تعداد زیادی شرکت، همواره باعث ارتقا و بهبود محصول و همچنین کاهش قیمت ها خواهد شد که به نفع همه است، شرکت ها، کاربران و آینده ی تکنولوژی.

شهر سخت افزار