اخبار و مقالات :: نرم افزار، اینترنت و شبکه

خواندن کتاب با چاشنی واقعیت افزوده، با پتنت جدید گوگل آشنا شوید

۲۲۸۵ شماره اطلاع نامه : خواندن کتاب با چاشنی واقعیت افزوده، با پتنت جدید گوگل آشنا شوید ۱۳۹۴/۱۲/۱۵ خواندن کتاب با چاشنی واقعیت افزوده، با پتنت جدید گوگل آشنا شوید نرم افزار، اینترنت و شبکه :: اخبار و مقالات خواندن کتاب با چاشنی واقعیت افزوده، با پتنت جدید گوگل آشنا شوید

خواندن کتاب با چاشنی واقعیت افزوده، با پتنت جدید گوگل آشنا شوید

واقعیت افزوده مفهومی است که همه ما در چند سال اخیر با آن مواجه شده ایم و از تجربه آن لذت برده ایم. اما این فناوری همچنان جای کار زیادی دارد و چه بسیار مواردی هستند که می توان این مفهوم را در آن ها گنجاند. گوگل در پتنت جدید خود سعی در انجام این کار دارد و تجربه خواندن یک کتاب داستان را با اضافه کردن واقعیت افزوده به آن، دوست داشتنی تر می کند.

واقعیت افزوده یک نمای فیزیکی زنده، مستقیم یا غیر مستقیم (و معمولاً در تعامل با کاربر) است که عناصری را پیرامون دنیای واقعی افراد اضافه می‌کند. این عناصر بر اساس تولیدات کامپیوتری که از طریق دریافت و پردازش اطلاعات کاربر توسط سنسورهای ورودی مانند صدا، ویدئو، تصاویر گرافیکی یا داده‌های GPS می‌باشد، ایجاد می‌شود. وجه تمایز بین واقعیت مجازی و واقعیت افزوده این است که در واقعیت مجازی کلیهٔ عناصر درک شده توسط کاربر، ساخته شده توسط کامپیوتر هستند.

اما در واقعیت افزوده بخشی از اطلاعاتی را که کاربر درک می‌کند، در دنیای واقعی وجود دارند و بخشی توسط کامپیوتر ساخته شده‌اند. اولین پتنت مربوط به یک کتاب تعاملی است که دارای سنسورهای فشار و حرکتی است که در داخل صفحات جاسازی شده اند. با استفاده از یک لنز کوچک، بسته به اینکه خواننده کتاب چه چیزی را فشار می دهد یا چه کاری در صفحه مربوطه انجام می دهد، تصاویر بر روی صفحه به نمایش در می آیند.

همچنین می توان اسپیکرهایی را تعبیه کرد تا تجربه جدید شنیداری را نیز به بقیه افزود. پتنت دیگر مربوط به یک تبلت جاسازی شده در کتاب است و در نتیجه هر صفحه ای از کتاب دارای یک صفحه دوم عمودی است که علاوه بر محتواهای آن صفحه، محتواهای مکمل را تصویر می کند. جالب است که تا کنون کسی به فکر استفاده از واقعیت افزوده در کتاب های داستان به خصوص داستان های کودکان نیفتاده است. امیدواریم این پتنت مانند بسیاری از پتنت های دیگر، آرشیو نشود و به صورت واقعی و عملی درآید تا بتوان از داشتن چنین تجربه هایی لذت برد.

شهر سخت افزار