اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

عرضه SSD های با ظرفیت باور نکردنی 15 ترابایت به بازار

۲۲۸۷ شماره اطلاع نامه : عرضه SSD های با ظرفیت باور نکردنی 15 ترابایت به بازار ۱۳۹۴/۱۲/۱۵ عرضه SSD های با ظرفیت باور نکردنی 15 ترابایت به بازار فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات عرضه SSD های با ظرفیت باور نکردنی 15 ترابایت به بازار

عرضه SSD های با ظرفیت باور نکردنی 15 ترابایت به بازار

این روزها در بازار می‌بینیم که ظرفیت های نسبتاً زیاد SSD به راحتی پیدا می‌شوند، 512 گیگابایت، یک و یا 2 ترا بایت. اما نظر شما در مورد دیسک های حافظه 15 ترابایتی چیست؟ به لطف ساختار جدید سه بعدی حافظه های NAND سامسونگ اولین حافظه های SSD خود با ظرفیت 15 ترابایت را روانه بازار کرده است.

اگر شما یک بازی خور حرفه ای باشید و یا از جمله افرادی باشید که به سرعت بالای دستگاه خود بسیار اهمیت می‌دهند، حتماً از یک درایو SSD روی سیستم خود استفاده می‌کتید که اگر ظرفیت آن حتی چندان هم زیاد نباشد، حداقل برای درایو سیستم عامل و بالا بردن سرعت بوت سیستم از آن استفاده خواهید کرد. البته این کار برای تعدیل قیمت است و اگر از این بابت هم مشکلی نداشته باشید شاید همه ی فضای ذخیره سازی سیستم خود را با درایو SSD تأمین کنید.

اما اگر فضایی بسیار بیشتر از این ها را بخواهید چه باید کرد؟ شاید راهکار استفاده از چند درایو SSD باشد. اما سامسونگ ترتیبی را اتخاذ کرده که همه ی این مسائل را حل می‌کند و برای اولین بار در دنیا SSD های تولید کرده که می‌تواند ظرفیت 15.36 ترابایت را یکجا در اختیار شما قرار دهد. حافظه PW1633a همان SSD است که در موردش صحبت می‌کنیم. اول از همه این را به شما دوستان بگوییم که قطعاً چنین ظرفیتی را با قیمت های ارزان نمی‌توانید تهیه کنید ولی این مورد را در نظر داشته باشید که 15 ترابایت حافظه را فقط در ابعاد 2.5 اینچی استاندارد در دسترس خواهید داشت.

همانطور که می‌دانید درایوهای SSD برای ساخت فضای ذخیره سازی درایو از چیپ های حافظه فلش استفاده می‌کنند و به مدد ساختار 3D V-NAND جدیدی که اتخاذ شده، این امکان به وجود آمده که بر خلاف ساختار عادی حافظه ها و چیپ ها که در آن ها محدودیت فضای سری و در یک بعد وجود دارد حذف شده و لایه های حافظه می‌توانند به صورت سه بعدی و در طبقات مختلف روی هم قرار بگیرند. همین ساختار جدید برای تولید کنندگان این امکان را فراهم کرد تا بتوانند ظرفیت های بسیار بیشتری را به نسبت گذشته در یک فضای ثابت جای دهند.

با استفاده از همین رویکرد سامسونگ اقدام به تولید چیپ های حافظه 256 و 512 گیگا بایتی در ابعاد قبل گردیده است. در درایو PW1633a هم 32 مدول 512 گیگابایتی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند تا میزان حافظه مد نظر سامسونگ به دست آید. بر خلاف ساختار های قبلی یک یا دو ترابایتی SSD که از استاندارد های PCIE یا SATA برای انتقال اطلاعات استفاده می‌کردند، این SSD های جدید از استاندارد Serial Attached SCSI (به اختصار SAS) استفاده می‌کند که سرعتی تا 12 گیگابیت بر ثانیه دارد.

اگر چه بسیاری از کامپیوتر های امروزی از این درگاه بهره مند نیستند ولی این مورد چندان برای سامسونگ اهمیت نداشته و تصمیم گرفته همین ساختار را به عنوان رابط پایه درایو خود مورد استفاده قرار دهد. در مورد سرعت خواندن و نوشتن این درایو نیز باید بگوییم که PW1633a می‌تواند سرعت خواند و نوشتن ترتیبی تا 1200 مگابایت بر ثانیه با 200 هزار عملیات خواندن ورودی/خروجی بر ثانیه ممکن سازد. نوشتن هم سرعتی تا 32 هزار عملیات ورودی/خروجی بر ثانیه خواهد بود که شاید بتوان آن را نه چندان بالا دانست.

برای کش کردن اطلاعات نیز روی این درایو 16 گیگابایت حافظه RAM در نظر گرفته شده است که در مورد ویژگی های آن که از کدام نسل و کدام تکنولوژی است هنوز اطلاعاتی منتشر نشده است. البته این موضوع در مورد PW1633a بیان شده است که این درایو به طرز خارق العاده ای قابل اطمینان خواهد بود و اگر شما همه ی ظرفیت 15.36 ترابایتی آن را هم هر روز مورد استفاده قرار دهید، با هیچ گونه خطا و از دست رفتن اطلاعات روبرو نخواهید شد.

هر چند در مورد قیمت این درایو اطلاعات زیادی منتشر نشده است اما سامسونگ این مورد را بیان کرده که در سال جاری مدل های با ظرفیت کمتر و ارزان تر این حافظه را نیز عرضه خواهد کرد. این نسخه ها هم ظرفیت های 7.68، 3.84، 1.92، 0.96 و 0.48 ترابایت خواهند داشت که در آینده ای نزدیک به بازار عرضه خواهند شد که همه ی آنها از اینترفیس SAS استفاده خواهند کرد که طبیعتاً کارآیی آنها بنا بر قیمت عرضه متفاوت خواهد بود.

شهر سخت افزار