اخبار و مقالات :: نرم افزار، اینترنت و شبکه

"اینترنت اشیا" راهی برای رسیدن به "زندگی متصل"

۲۲۹ شماره اطلاع نامه : "اینترنت اشیا" راهی برای رسیدن به "زندگی متصل" ۱۳۹۲/۰۹/۰۱ "اینترنت اشیا" راهی برای رسیدن به "زندگی متصل" نرم افزار، اینترنت و شبکه :: اخبار و مقالات "اینترنت اشیا" راهی برای رسیدن به "زندگی متصل"

"اینترنت اشیا" راهی برای رسیدن به "زندگی متصل"

اینترنت اشیا برعکس عنوان عجیب و غریب و ترجمه فارسی نامأنوسش، خیلی هم پیچیده نیست. در مورد پدیده ای جدید صحبت می کنیم که در آن وسایل پیرامون ما مانند سیستم تهویه منزل یا چراغ های اتاق پذیرایی به شبکه متصل شده (حال به صورت وای-فای یا از طریق اینترنت جهانی) و توسط اپلیکیشن های اختصاصی تلفن های هوشمند و یا از طریق وب مدیریت و در صورت لزوم داده های شان در سیستم های ابری ذخیره سازی یا پردازش شوند.
شاید هنوز این قضیه برای بسیاری از ما ملموس نباشد، ولی باید بدانید که استارتاپ های بسیاری وارد این عرصه شده اند و شرکت های آسیایی و غول های بزرگ "دره سیلیکون" هم برای یک رقابت جانانه در حالت آماده باش قرار گرفته اند و خود را برای بازار جدیدی به نام "زندگی متصل" مهیا کرده اند.

تعریفی جامع از اینترنت اشیا

دستگاه های به کار رفته در اینترنت اشیا، رده جدیدی از دستگاه ها به حساب می آیند که به عنوان یک لایه اتصال دهنده برای سایر رده ها یعنی دستگاه های غیر متصل مانند قفل در، پی سی ها، تبلت ها و تلفن های هوشمند به کار می روند. برای مثال یک ماشین لباسشویی را در نظر بگیرید که توسط یک سری سنسور ها اطلاعات مربوط به مصرف انرژی را در تلفن هوشمند نمایش دهد.


سود سرشار سرمایه گذاری در اینترنت اشیا

گفته شده که درآمد حاصل از فروش دستگاه های اینترنت اشیا و سرویس های مرتبط با آن تا سال 2020 به 2.5 تریلیون دلار خواهد رسید.


گستره اینترنت اشیا

در آینده ای بسیار نزدیک اکثر کالاهای مصرفی زندگی ما به این سمت حرکت می کنند. از لوازم صوتی-تصویری، وسایل آشپزخانه، سیستم های روشنایی، و سیستم های حرارتی گرفته تا خودروها.


بازیگران بزرگ این عرصه

بسیاری از شرکت های بزرگی که می شناسیم از جمله ال جی، سامسونگ، اپل، گوگل، اینتل و... در حال تحقیق و توسعه در این زمینه هستند.


جایگاه استارتاپ ها

مدل کسب و کار این حوزه بسیار ساده بوده و از سه جزء اصلی سنسورها، کنترل کننده ها و اپلیکیشن ها تشکیل شده است. بنابراین عرصه کار برای استارتاپ ها بسیار گسترده است.


نامی رمزآلود با ماهیتی ساده

دستگاه های به کار رفته در اینترنت اشیا از سه عنصر ساده بهره می برند: اتصال اینترنت، سنسور برای جمع آوری داده ها، پردازنده برای پردازش داده ها.

همه نکات گفته شده به کنار، اکوسیستم اینترنت اشیا باید به صورتی باشد که امکان درز اطلاعات و امکان هک شدن به صفر نزدیک شود. شاید این نکته آخر از همه موارد ذکر شده در بالا تلاش و زمان بیشتری بطلبد.

نارنجی