اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

عبور از مرز یک میلیارد دلار سرمایه گذاری در حوزه واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

۲۲۹۶ شماره اطلاع نامه : عبور از مرز یک میلیارد دلار سرمایه گذاری در حوزه واقعیت مجازی و واقعیت افزوده ۱۳۹۴/۱۲/۱۸ عبور از مرز یک میلیارد دلار سرمایه گذاری در حوزه واقعیت مجازی و واقعیت افزوده فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات عبور از مرز یک میلیارد دلار سرمایه گذاری در حوزه واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

عبور از مرز یک میلیارد دلار سرمایه گذاری در حوزه واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

واقعیت مجازی در کنار واقعیت افزوده را باید ترند‌های جدیدی خواند که نظر بسیاری را در دنیای فناوری به خود جلب کرده است. بر اساس گزارش‌های منتشر شده سرمایه‌گذاری در حوزه‌ی واقعیت افزوده و واقعیت مجازی از مرز یک میلیارد دلار فراتر خواهد رفت.

این روزها شاهد افزایش روز افزون علاقه‌ی کمپانی‌ها به واقعیت افزوده و واقعیت مجازی هستیم. بسیاری از کمپانی یا در حال سرمایه‌گذاری و تحقیقات در این حوزه هستند یا در شماری از موارد نیز محصولات خود را نیز روانه‌ی بازار کرده‌اند. برای مثال می‌توان به هدست واقعیت مجازی معرفی شده توسط سامسونگ و ال‌جی اشاره کرد که مبتنی بر گوشی‌های هوشمند این کمپانی‌ها کار می‌کند. در کنار این دو کمپانی نام‌های بزرگ دیگری نیز حضور دارند که برای مثال می‌توان به آکیولس، مایکروسافت واچ‌تی‌سی اشاره کرد. واقعیت افزوده و واقعیت مجازی را باید دو حوزه‌ای خواند که امکان نمایش محتوا، انجام بازی و تعامل در آینده را در سیطره‌ی خود خواهند گرفت.

طبیعتا با افزایش میزان علاقه‌ی کمپانی‌ها به این دو حوزه، سرمایه‌گذاری نیز افزایش چشم‌گیری یافته و خواهد یافت. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که در سال ۲۰۱۶ میلادی شاهد گذر سرمایه‌گذاری در این حوزه از یک میلیارد دلار خواهیم بود. گزارش منتشر شده توسط Dgi-Capital نشان از این دارد که سرمایه گذاری صورت گرفته در دو ماه ابتدایی سال جاری میلادی از کل سرمایه‌گذاری انجام شده در سال ۲۰۱۵ میلادی قراتر رفته است. حجم سرمایه‌گذاری در دو ماه ابتدایی سال جاری میلادی بیش از ۱.۱ میلیارد دلار برآورد شده است. به طور حتم در پایان سال جاری میلادی باید شاهد انتشار اعداد بسیار بزرگ‌تری برای سرمایه‌گذاری صورت گرفته در حوزه‌ی واقعیت مجازی و واقعیت افزوده باشیم.

بر اساس اطلاعات ارائه شده، بخش بزرگی از سرمایه‌ گذاری انجام شده در ابتدای سال جاری میلادی متعلق به مجیک لیپ اسرار آمیز است که بیش از ۸۰۰ میلیون دلار در حوزه‌ی واقعیت افزوده، واقعیت مجازی و فناوری دیگری که Cinematic Reality نام دارد، هزینه کرده است. حتی در صورتی که میزان سرمایه‌ گذاری صورت گرفته توسط مجیک لیپ را از کل رقم ارائه شده حذف کنیم، باز هم شاهد افزایش سرما‌یه‌گذاری در مقایسه با سه ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۱۵ میلادی هستیم. کل صنعت فناوری در سه ماهه‌ی منتهی به سال ۲۰۱۶ میلادی بیش از ۲۵۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرده که در مقایسه با ۳۰۰ میلیون دلار دو ماه اول سال ۲۰۱۶، کمتر است.

حسین خلیلی صفا - www.zoomit.ir