اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

نسخه پیش نمایش اندروید N برای توسعه دهندگان به طور رسمی عرضه شد

۲۳۰۳ شماره اطلاع نامه : نسخه پیش نمایش اندروید N برای توسعه دهندگان به طور رسمی عرضه شد ۱۳۹۴/۱۲/۲۰ نسخه پیش نمایش اندروید N برای توسعه دهندگان به طور رسمی عرضه شد فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات نسخه پیش نمایش اندروید N برای توسعه دهندگان به طور رسمی عرضه شد

نسخه پیش نمایش اندروید N برای توسعه دهندگان به طور رسمی عرضه شد

روز گذشته بر خلاف عادت و رسوم قبلی گوگل، نسخه ی N سیستم عامل اندروید به صورت پیش نمایش فنی رسماً معرفی شد. با ما در ادامه مطلب همراه شوید تا در این مورد ویژگی های این نسخه بیشتر صحبت کنیم.

این اتفاق را به نوعی می‌توان به عنوان یک سورپرایز ویژه دانست، چرا که گوگل به نسبت سال های گذشته رونمایی از نسخه پیش نمایش فنی را بسیار زودتر از آنچه انتظارش را داشتیم انجام داده است. همواره در سال های گذشته، نسخه های پیش نمایش توسعه دهندگان در مراسم Google I/O و در ماه می معرفی و عرضه می‌شد و بعد از آن توسعه دهندگان با استفاده از این نسخه موارد دلخواه خود را روی فایل های سیستمی عرضه شده انجام می‌دادند تا به نسخه نهایی برسند.

اما این بار گوگل به توسعه دهندگان اجازه داده تا طعم اندروید جدید را زودتر از سال های قبل بچشند. این اتفاق همچنین به گوگل اجازه می‌دهد تا نسخه نهایی اندروید N را در تابستان برای دستگاههای خود عرضه کند. حال در ادامه بررسی می‌کنیم که در این نسخه اتفاقات جدید چه خواهند بود.


امکانات و تغییرات نسخه N

بزرگ ترین امکانی که در اندروید N به صورت زمینه ای به سیستم عامل اضافه شده پشتیبانی از حالت نمایش چند پنجره ای یا همان multi-window است که در اینجا نام split-screen روی آن نهاده شده است. برای بهره بردن از قابلیت نمایش چند پنجره ای، توسعه دهندگان می‌توانند با استفاده از یک خط کد XML که در فایل manifest برنامه (فایلی که در آن دسترسی ها و ویژگی های کلی برنامه های اندرویدی به سیستم عامل معرفی می‌شود) تعریف کنند و بعد از آن با استفاده از امکاناتی که برای آنها پیش بینی شده، در داخل برنامه این قابلیت را به همراه داشته باشند. در تصویر می‌توانید نحوه ی اجرا و نمای کلی این قابلیت را در محیط اندروید N  ببینید. نکته دیگر این است که حالت چند پنجره ای فقط مختص تبلت ها نخواهد بود و توسعه دهندگان می‌توانند در نرم افزارهای مختص گوشی ها و تلویزیون ها هم از آنها استفاده کنند.

مورد بعدی امکان پاسخ گویی مستقیم به پیام ها و اعلان های مربوطه در نوتیفیکیشن ها است. این قابلیت دقیقاً از همان API هایی که قبل از این در Android Wear مورد استفاده قرار گرفته بود بهره ‌می‌برد. حالا که در مورد نوتیفیکیشن ها صحبت کردیم می‌توانیم به قابلیت دیگری هم اشاره کنیم که به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد که اعلان های مربوط به یک نرم افزار را با هم به صورت یک گروه در آورند و به این وسیله از شلوغی های بیش از حد جلوگیری خواهد شد و اگر کاربر بخواهد آنها را به صورت جداگانه ببینید می‌تواند انگشت خود را با هم روی آن اعلان به پایین بکشد. همانند اندروید 6.0 در این نسخه هم توجه ویژه ای به مدیریت مصرف انرژی شده است و با استفاده از قابلیتی به نام Doze Mode می‌توان مدیریت بسیار بهتری روی مدیریت مصرف انرژی داشت.

قابلیت Doze قبل از این تنها در مواردی شروع به کار می‌کرد که دستگاه شما برای مدتی وارد حالت بدون استفاده و یا همان Standby شده باشد، اما در حال حاضر دامنه ی فعالیت آن بیشتر شده و می‌تواند در مواقعی که دستگاه نمایشگرش خاموش نشده باشد و به حالت استندبای نرفته است نیز وارد عمل شود. پروژه ی افزایش سرعت راه اندازی و اجرای اندرویدی روی دستکاه های با سخت افزار ضعیف تر که به Project Svelte معروف است در این نسخه بیشتر مورد توجه قرار گرفته است و با توجه به آن میزان حافظه ی RAM اشغال شده توسط سیستم عامل کاهش بیشتری پیدا خواهد کرد و امکان این که بتوان اندروید نسخه ی بعدی را روی ابزارهایی با مشخصات پایین تر ارائه کرد و بروزرسانی ها را برای این ابزارها عرضه کرد نیز بیشتر خواهد شد.

در  بعد نرم افزاری هم قابلیت های زبان java 8 به این نسخه از اندروید افزوده خوهد شد و در آن کاربر خواهد توانست با استفاده از کامپایلر Jack اقدام به برنامه نویسی برای اندروید نماید. در حال حاضر ایمیج های کارخانه ای برای دستگاههای نکسوسی گوگل یعنی Nexus 6، Nexus 6p، Nexus 5x، Nexus 9، Nexus Player و تبلت Pixel C روی وب سایت رسمی اندروید قرار گرفته است و توسعه دهندگان می‌توانند به رایگان آنها را دانلود کنند. البته گوگل این مورد را هم در مورد نسخه آپلود شده روی سایت اعلام کرده که مخصوص توسعه دهندگان است و برای کاربران عادی بهینه نشده و بهتر است افراد معمولی اقدام به دانلود آنها ننمایند.

شهر سخت افزار