اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

مشخص شدن زمان ارائه کارت های گرافیک سری GeForce GTX 1000 به بازار

۲۳۲۷ شماره اطلاع نامه : مشخص شدن زمان ارائه کارت های گرافیک سری GeForce GTX 1000 به بازار ۱۳۹۵/۰۱/۲۰ مشخص شدن زمان ارائه کارت های گرافیک سری GeForce GTX 1000 به بازار فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات مشخص شدن زمان ارائه کارت های گرافیک سری GeForce GTX 1000 به بازار

مشخص شدن زمان ارائه کارت های گرافیک سری GeForce GTX 1000 به بازار

به گفته منابعی در تایوان، انویدیا و شرکای این کمپانی کارت های گرافیک جدید سری GeForce GTX 1000، بر پایه معماری Pascal را در نمایشگاه Computex 2016 به نمایش خواهند گذاشت. گزارش وب سایت DigiTimes می افزاید توزیع کارت های بر پایه معماری Pascal مدت کوتاهی پس از رونمایی آغاز می شود. بنابراین اگر منتظر نسل بعدی کارت های گرافیک انویدیا هستید، تنها باید تا ماه ژوئیه (خرداد) منتظر بمانید.

در حال حاضر اغلب مصرف کنندگان منتظر نسل بعدی کارت های هر دو انویدیا و AMD نشسته اند و همین باعث شده تا فروش کارت های گرافیک مطلوب نباشد. طبق برآوردها پیش بینی می شود در سه ماهه دوم سال میلادی جاری، فروش کارت گرافیک تا 10 درصد کاهش یابد. هم زمان از آنجایی که انویدیا می کوشد تا ماه ژوئن یا ژوئیه کارت های سری 900 به فروش بروند، احتمالاً کاهش قیمت این محصولات را طی چند ماه آینده شاهد خواهیم بود. DigiTimes در گزارش خود آورده است که کارت های AMD Polaris پس از سری GeForce GTX 1000 انویدیا روانه بازار می شوند، از این رو پیش بینی می شود انویدیا سه ماهه سوم سال میلادی جاری را هم در دست بگیرد.

با نگاهی کلی بر بازار کارت های گرافیک، به نظر نمی رسد کارت های جدید هر دو انویدیا و AMD خیلی وضعیت را تغییر و باعث افزایش چشم گیر فروش شوند. انتظار می رود فروش کارت های رده پایین تا میان رده با کاهش مواجه شود و با توجه به ظهور فناوری هایی چون گیمینگ در وضوح 4K و واقعیت مجازی، اکثریت با خریداران کارت های رده بالا باشد که این برای تولید کنندگان مطلوب نخواهد بود.

آنطور که پیداست، هر دو انویدیا و AMD ظرف چند ماه باقی مانده معماری های جدید خود را آماده می کنند. بدون شک نبرد میان تراشه های 14 نانومتری AMD با تراشه های 16 نانومتری انویدیا دیدنی خواهد بود. انویدیا در دست یابی به فناوری ساخت 14 نانومتری ناکام مانده و رسماً از فناوری ساخت 16 نانومتری بر پایه ترانزیستورهای Finfet بهره می گیرد اما در آن سو AMD خط تولید 14 نانومتری شرکت های بزرگی چون سامسونگ و Globalfoundries برای تولید محصولات جدید خود در اختیار خواهد داشت.

در حالی که AMD از نظر فناوری ساخت یک گام از انویدیا جلوتر است، اما معماری Pascal هیجان بیشتری را برانگیخته  است. نمایشگاه Computex امسال بین روزهای 31 ماه مِی (11 خرداد) تا 4 ژوئن (15 خرداد) برگزار می شود. شاید بگویید عرضه کارت های جدید در بازار ایران حداقل چندماه پس از عرضه جهانی صورت می گیرد اما در چند سال اخیر تجربه نشان داده که محصولات رده بالا و پر سود بسیار سریع در بازار کشورمان موجود می شوند، چیزی که با سری GTX 900 انویدیا شاهد آن بودیم.

شهر سخت افزار