اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

نا گفته های تراشه ‎های حافظه دوست داشتنی HBM2

۲۳۳۴ شماره اطلاع نامه : نا گفته های تراشه ‎های حافظه دوست داشتنی HBM2 ۱۳۹۵/۰۱/۲۲ نا گفته های تراشه ‎های حافظه دوست داشتنی HBM2 فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات نا گفته های تراشه ‎های حافظه دوست داشتنی HBM2

نا گفته های تراشه ‎های حافظه دوست داشتنی HBM2

طی سال های اخیر، تراشه های کامپیوتر به لطف پیشرفت فناوری ساخت، کوچک تر و بهینه تر شده اند و سازندگان نیز توانسته اند تعداد بیشتری ترانزیستور بر روی قطعه سیلیکونی کوچک تری تعبیه کنند. هر چه که لیتوگرافی تراشه ها کوچک تر می شود، ساخت آنها نیز دشوار تر شده و برای دست یابی به کارایی بالاتر، کمپانی ها به فناوری هایی چون پشته سازی سه بعدی نظیر تراشه های حافظه HBM روی می آورند. یکی از کاربردهای اصلی این نوع از تراشه های جدید، کارت های گرافیک هستند.

تا کنون بارها در مطالب مختلفی به تراشه های HBM پرداخته ایم اما هیچگاه فرصت مقایسه ظاهری آن با دیگر تراشه ها را نیافته بودیم. هفته گذشته در کنفرانس GTC، شرکت SK Hynix، از تولید کنندگان تراشه های حافظه و جزو اولین تولید کنندگان تراشه های HBM، نمونه ای از یک تراشه 8 گیگابیتی GDDR5، یک تراشه 1 گیگابایتی HBM (نسل اول) و یک تراشه 4 گیگابایتی HBM2 (نسل دوم HBM) را به نمایش گذاشته بود.

خوشبختانه به لطف وب سایت Tweaktown که موفق به عکاسی از این مقایسه شده است، اکنون می توانیم دو نسل اخیر تراشه های حافظه و نسل پیش رو را از نظر اندازه و ظرفیت با هم دگیر مقایسه کنیم. تنها نکته مبهم در این باره، استفاده از گیگابیت و گیگابایت در کنار یک دیگر است که اگر اشتباهی صورت نگرفته باشد، تراشه های HBM2 بسیار پر ظرفیت خواهند بود.

همانطور که در تصویر فوق ملاحظه می کنید، تراشه HBM2 به طرز چشمگیری از نمونه HBM1 بزرگ تر اما در عین حال هر دو از تراشه 8 گیگابیتی GDDR5، آن هم به رغم داشتن 4 برابر ظرفیت بیشتر نسبت به آن، کوچک تر هستند. علی‎رغم تمام هیجانی که HBM2 برانگیخته است، پیش بینی نمی شود تا اواخر سال میلادی جاری و حتی اوایل سال 2017، محصولاتی مبتنی بر آن روانه بازار شوند. در آن سو انتظار می رود طی سال میلادی جاری تراشه های GDDR5 یکبار دیگر با محصولات مبتنی بر معماری AMD Polaris به خدمت گرفته شوند، البته اگر آخرین آن باشد.

تراشه های HBM2 و حتی HBM1 مستقیماً بر روی همان قطعه سیلیکونی پردازنده گرافیکی نصب شوند، از این رو باعث کاهش بسیار چشمگیر کارت های گرافیک می شوند. این تراشه های چند طبقه، در مقایسه با تراشه های GDDR5 مزایا و برتری های زیادی دارند اما با این حال، استفاده از تراشه های GDDR5 در کارت های میان رده ادامه می یابد. با اینکه انتظار می رود در نهایت تراشه های HBM2 کاملاً جایگزین تراشه های کلاس GDDR5 شوند، اما این اتفاق حداقل تا یکی دو سال آینده که هزینه تولید HBM2 کمتر شود، بعید به نظر می رسد.

شهر سخت افزار