اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

سیستم هوش مصنوعی جدید تا ۸۵ درصد حملات اینترنتی را به راحتی کشف می کند

۲۳۶۳ شماره اطلاع نامه : سیستم هوش مصنوعی جدید تا ۸۵ درصد حملات اینترنتی را به راحتی کشف می کند ۱۳۹۵/۰۱/۳۱ سیستم هوش مصنوعی جدید تا ۸۵ درصد حملات اینترنتی را به راحتی کشف می کند فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات سیستم هوش مصنوعی جدید تا ۸۵ درصد حملات اینترنتی را به راحتی کشف می کند

سیستم هوش مصنوعی جدید تا ۸۵ درصد حملات اینترنتی را به راحتی کشف می کند

شناسایی و خنثی کردن حملات اینترنتی به مراکز داده و سایت‌های سرتاسر دنیا همواره یکی از مسائل مهم و دغدغه‌های مسئولین امنیت سایبری بوده است. به تازگی محققین دانشگاه MIT سیستم هوش مصنوعی جدید را ابداع کرده‌اند که با استفاده از آن می‌توان تا ۸۵ درصد از حملات اینترنتی را شناسایی کرد.

هر روز، هر ساعت و هر لحظه در سرتاسر دنیا سرور‌ها و مراکز داده نهاد‌ها و سایت‌های مختلف مورد حملات اینترنتی قرار می‌گیرند و اینکه بتوان در لحظه و یا حتی پیش از وقوع حمله، آن را شناسایی کرد امری حیاتی در امنیت سایبری است. در این مطلب راجع به روش جدید محققین موسسه تکنولوژی ماساچوست صحبت خواهیم کرد که می‌تواند تا ۸۵ درصد حملات سراسر وب را شناسایی و اعلام کند.

حملات اینترنتی اصولا با اهداف مشخص انجام می‌شود. مقاصد سیاسی و امنیتی، اختلال در سیستم‌های بانکی و وب سایت‌های مهم و مراکز علمی و تحقیقاتی و حتی دسترسی به اسناد مهمی چون اسناد پاناما، می‌توانند از عوامل تحریک کننده افرادی باشند که این حملات را برنامه ریزی و اجرا می‌کنند.

این محققین که در آزمایشگاه هوش مصنوعی و علوم کامپیو‌تر دانشگاه MIT موسوم به CSAIL مشغول به فعالیت هستند توانسته‌اند سیستم خود را آماده کار کنند و برای نشان دادن قدرت آن نام AI2 که از عبارت توان دو برابر هوش مصنوعی الهام گرفته شده را برای آن انتخاب کرده‌اند. نکته جالب در مورد این سیستم این است که بر خلاف الگوریتم‌های فعلی برای شناسایی حملات سایبری، هر روز هوشمند‌تر و قدرتمند‌تر می‌شود.

در واقع این متخصصین سیستم خط امنیتی را ایجاد کرده‌اند که با بررسی ترافیک قسمت‌های مختلف وب رفتار‌شناسی عمیقی را انجام خواهد داد تا بتواند حملات را شناسایی کند. در واقع بعد از جمع آوری اطلاعات مورد نیاز، سیستم اقدام به خوشه بندی این اطلاعات بر اساس یک الگوی معین و با معنی خواهد کرد تا بعد از آن با بررسی انسانی رفتار ترافیک مورد نظر بتواند میزان هوشمندی و عمدی بودن ترافیک را مشخص کند.

تیم پشت پروژه AI2 که توسط CSAIL پشتیبانی مالی و عملیاتی می‌شود توسط Kalyan Veeramachaneni و Ignacio Arnaldo که مدیر بررسی داده در استارت آپ امنیتی PatternEX است، رهبری می‌شود می‌تواند تا سه برابر سریع‌تر از سیستم‌های هوشمند قبلی عملیات شناسایی حملات را انجام دهد و همچنین تا ۵ برابر هم با دقت بیشتری عمل خواهد کرد که نتیجه آن کارایی بسیار بهتر و صحیح‌تر AI2 خواهد بود.

نتایج تحقیقات این گروه طی مقاله‌ای در کنفرانس بررسی داده‌های بزرگ نیویورک به چاپ خواهد رسید و پیش بینی می‌شود با پیشرفت‌های آتی این سیستم بتوان با سرعت و دقت بسیار بیشتر از قبل به بررسی حجم عظیم داده‌ها در حملات اینترنتی پرداخت و از آسیب پذیری بسیار زیاد سیستم‌های حاضر در برابر حملات سایبری کاست.

شهر سخت افزار