اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

جزییات پردازنده ی Core i7-7700K منتشر شد

۲۴۰۶ شماره اطلاع نامه : جزییات پردازنده ی Core i7-7700K منتشر شد ۱۳۹۵/۰۲/۱۴ جزییات پردازنده ی Core i7-7700K منتشر شد فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات جزییات پردازنده ی Core i7-7700K منتشر شد

جزییات پردازنده ی Core i7-7700K منتشر شد

بازیگری دیگر از نسل هفتم پردازنده های اینتل موسوم به "Kaby Lake" آماده ورود به میدان رقابت می شود. چارت های امتیاز دهی منتشر شده از برنامه SiSoft SANDRA جزییات جالبی را از Core i7-7700K در اختیار ما گذاشته که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

پردازنده Core i7-7700K همانند سایر پردازنده های نسل هفتم پیش از خود دارای 4 هسته فیزیکی می باشد که با بهره گیری از تکنولوژی چند نخی (HyperThreading) تشکیل 8 هسته ی مجازی را می دهد. فرکانس پیش فرض این تراشه برابر با 3.6 گیگاهرتز می باشد که با جهش فرکانسی توربو تا 4.2 گیگاهرتز خود را آورکلاک می کند. فرکانس پایه این CPU از پردازنده همتای نسل قبل،Core i7-6700K، چهارصد مگاهرتز کمتر می باشد. به هر حال به خاطر داشته باشید که تراشه کنونی به صورت نمونه و پیش از انتشار اصلی ارائه شده و ممکن است هر چند اندک در ورژن نهایی تغییراتی را شاهد باشیم.

در جدول بالا مقایسه ای اجمالی را از 3 پردازنده ی همتا از 3 نسل پیش تا کنون مشاهده می کنید. کنترلر حافظه مجتمع (IMC) درون این پردازنده از فرکانس 4 گیگاهرتز بهره می برد و گرافیک مجتمع آن 24 واحد را در بر می گیرد که شباهت زیادی به هسته ی گرافیکی در معماری "Skylake-D" دارد. تفاوتی نیز در مقدار کش نسبت به نسل گذشته دیده نمی شود. هر هسته از 256 کیلوبایت کش L2 بهره برده و تمامی هسته ها 8 مگابایت کش L3 را به اشتراک میگذارند.

سیلیکون های معماری Kaby Lake با فرایند 14 نانومتری اینتل تولید می شود که گفته می شود نسبت به نسل گذشته بهره وری بالاتر را نسبت به معماری Skylake در توان مصرفی داشته باشد. Core i7-7700K با سوکت LGA1151 سازگار خواهد بود که از چیپست های کنونی سری 100 و در آینده 200 پشتیبانی خواهد کرد. معماری Kaby Lake سومین معماری اصلی اینتل با فناوری 14 نانومتری است که بعد از معماری های Broadwell و Skylake ارائه می شود. انتظار می رود که CPU های این معماری نوین در اواخر سال میلادی کنونی روانه بازار گردد.

شهر سخت افزار