اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

آشنایی با فناوری Simultaneous Multi-Projection کارت‌های گرافیک سری GTX 1000 انویدیا

۲۴۲۳ شماره اطلاع نامه : آشنایی با فناوری Simultaneous Multi-Projection کارت‌های گرافیک سری GTX 1000 انویدیا ۱۳۹۵/۰۲/۲۲ آشنایی با فناوری Simultaneous Multi-Projection کارت‌های گرافیک سری GTX 1000 انویدیا فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات آشنایی با فناوری Simultaneous Multi-Projection کارت‌های گرافیک سری GTX 1000 انویدیا

آشنایی با فناوری Simultaneous Multi-Projection کارت‌های گرافیک سری GTX 1000 انویدیا

یکی از قابلیت‌های جدید و جذاب کارت‌های گرافیک سری GeForce GTX 1000 بر پایه معماری Pascal،اSimultaneous Multi-Projection نام دارد که یک قابلیت فوق العاده عالی برای کسانی است که از سه مانیتور به طور هم زمان استفاده می‌کنند. احتمالاً می‌دانید در استفاده از سه مانیتور، اگر مانیتورهای کناری با زوایه از مانیتور میانی قرار گیرند، تصویر دچار شکستگی شده و زاویه اشیاء درون تصویر مانیتورهای کناری با مانیتور میانی منطبق نمی‌شود. فناوری جدید انویدیا این مشکل را برطرف می کند.

با معماری Pascal انویدیا simultaneous multi-projection یا به اختصار SMP را معرفی کرده است، این فناوری به پردازنده گرافیکی امکان محاسبه حداکثر تا شانزده زاویه دید دوربین، آن هم بدون کوچک‌ترین تاثیر منفی بر روی کارایی می‌دهد. معماری‌های نسل پیشین تنها قادر به محسابه یک زاویه دید-دوربین بودند. این قابلیت جدید صرفاً نرم افزاری نیست بلکه در سطح سخت افزار پیاده سازی شده است.

احتمالاً می‌پرسید این قابلیت چه کاربردی دارد؟ پاسخ ساده است، اگر شما بر روی سه مانیتور که کنار یکدیگر چیده شده‌اند به گیمینگ بپردازید، باید هر سه آن‌ها یک تصویر واحد را ایجاد کنند، اما اگر هر سه مانیتور دقیقاً در یک راستا نباشند و با زاویه از همدیگر چیده شوند (شبیه ماینتور خمیده)، تصاویر دچار شکستگی می‌شوند. برخی بازی‌ها خود دارای قابلیت تصحیح شکستگی تصور هستند اما خیلی موثر نیست. با قابلیت simultaneous multi-projection می‌توان از طریق پنل درایور (پنل نرم افزاری انویدیا)، زاویه تصویر مانیتور‌ها را تنظیم کرد تا درست بر هم منتطق شوند و پدیده شکستگی ناپدید شود. بنابراین دیگر تصور دچار شکستگی نمی‌شود.

این قابلیت هنگامی جالب‌تر می‌شود، که در سطح سخت افزار تعبیه شده و واحد پردازشی اختصاصی خود را دارد، بنابراین هیچ گونه تاثیر منفی روی عملکرد نمی‌گذارد. این قابلیت هم چنین می‌تواند برای مصارف واقعیت مجازی (VR) به شدت مفید باشد. از آنجایی که این قابلیت در سطح سخت افزار تعبیه شده، امکان ارائه آن برای کارت‌های نسل قبل وجود ندارد.

شهر سخت افزار