اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

گوگل به دنبال خصوصی کردن اندروید است

۲۵۲۱ شماره اطلاع نامه : گوگل به دنبال خصوصی کردن اندروید است ۱۳۹۵/۰۳/۲۶ گوگل به دنبال خصوصی کردن اندروید است فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات گوگل به دنبال خصوصی کردن اندروید است

گوگل به دنبال خصوصی کردن اندروید است

یکی از مهم ترین ویژگی‌های اندروید متن‌باز بودن این سیستم‌عامل است. بر اساس اعلام شایعه‌ای جدید ظاهرا گوگل قصد دارد این پلتفرم را خصوصی کند.

با درگیری‌های اخیری که بین شرکت‌های اوراکل و گوگل پیش آمد، بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که ممکن است گوگل اندروید را از حالت متن باز به صورت خصوصی در آورد. متن‌باز بودن، مهم ترین ویژگی اندروید است که باعث شده امروز به چنین جایگاهی برسد، اما در هر حال، دلایلی وجود دارد که نشان می‌دهند چرا متن‌باز بودن باعث ایجاد مشکل برای گوگل و خود پلتفرم مورد بحث می‌شود. یکی از مهم ترین دلایل یاد شده، بروزرسانی‌ها هستند.

اندروید ۶.۰ مارشمالو هم اکنون فقط بر روی ۱۰ درصد از کل دستگاه‌های اندرویدی نصب شده و این در حالی است که ۸ ماه از زمان انتشار آن گذشته است. علاوه بر این تعداد زیادی اپلیکیشن و رابط کاربری انحصاری وجود دارد که تولید کنندگان محصولات اندرویدی یا اپراتورها بر روی این محصولات نصب می‌کنند. همین عامل باعث شده تا فرآیند ارائه آپدیت‌های اندروید طولانی‌تر شده و همه کاربران این پلتفرم بروزرسانی یکسانی را دریافت نکنند.

در روزهای نخستی که اندروید متولد شده بود، گوگل نیاز به همکاری شرکت‌هایی چون اچ‌تی‌سی، ال‌جی، سامسونگ و موتورولا داشت. تمام این شرکت‌ها هر کدام سهمی در پیشبرد سیستم‌عامل اندروید و رسیدن آن به جایگاهی که امروز در آن قرار گرفته، داشته‌اند. حالا گوگل به چشم می‌بیند که همین شرکت‌ها باعث افول اندروید نیز شده‌اند. علاوه بر ارائه آپدیت‌ها با سرعتی بسیار کم و نصب رابط‌های کاربری مختلف توسط هر کدام از این کمپانی‌ها بر روی محصولات اندروید، قیمت گوشی‌های هوشمند تولیدی این شرکت‌ها نیز یک موضوع مهم است.

هم اکنون در چین محصولات با کیفیتی تولید می‌شوند که از نظر مشخصات فنی شبیه به محصولات شرکت‌های مورد اشاره هستند ولی قیمت آن‌ها تقریبا نصف قیمت دستگاه‌های شرکت‌های چون سامسونگ، اچ‌تی‌سی، ال‌جی و ... است و در آمریکای شمالی و اروپا در دسترس مشتریان قرار گرفته‌اند. قیمت بالای محصولات شرکت‌های مورد اشاره، باعث شده تا سرعت پیشرفت اندروید کاهش یابد و حتی کاربران فعلی نیز تمایل چندانی به ارتقا گوشی‌های خود نداشته باشند. در نتیجه کاربران بیشتر از گوشی‌های هوشمندی استفاده می‌کنند که از نظر سیستم‌عامل بروزرسانی نشده‌ و نسخه‌های قدیمی‌تر اندروید بر روی این محصولات نصب شده است.

Richard Windsor یکی از تحلیلگران Nomura بر این باور است که گوگل قصد دارد اندروید را خصوصی کند. وی اعلام کرده که هم اکنون گوگل در حال انجام اقداماتی برای خصوصی کردن اندروید است و در طی چند سال آینده نتیجه آن را خواهیم دید. البته چنین اقدام مهم و بزرگی مشخصا به سرعت انجام نخواهد شد. با خصوصی کردن اندروید، گوگل می‌تواند فایل‌های باینری را به شرکت‌های تولیدکننده ارائه دهد و سپس با همکاری نزدیک با کوالکام و مدیاتک اطمینان حاصل کند که نرم‌افزار و سخت‌افزار به خوبی با یکدیگر همخوانی داشته و به بهترین حالت ممکن در کنار یکدیگر کار می‌کنند.

Windsor معتقد است که برندهای بزرگ تولید کننده گوشی‌های هوشمند در آینده اندروید نقش چندانی نخواهند داشت. در حال حاضر مشخص نیست که این گزارش صحت دارد یا خیر، اما خصوصی شدن اندروید قطعا باعث می‌شود تا آپدیت‌های این سیستم‌ عامل سریع‌تر از قبل ارائه شوند که این مورد یکی از مهم ترین مشکلات اندروید است. به خصوص با توجه به مشکلات امنیتی مختلفی که به تازگی اعلام شده، قطعا ارائه بروزرسانی نرم‌افزاری به موقع و زود هنگام می‌تواند یک ویژگی بسیار مهم کاربردی و مورد پسند همه کاربران باشد.

هم اکنون شرایط به گونه‌ای است که برخی از کاربران باید ماه‌ها برای دریافت نسخه‌های جدید سیستم‌عامل اندروید برای گوشی‌های هوشمند خود صبر کنند. لازم به ذکر است که آنچه گفته شده فعلا در حد یک شایعه است و فعلا باید منتظر بمانیم تا ببینیم گوگل چه در سر دارد. اما اگر در چند سال آینده چنین اقدامی را از جانب گوگل ببینیم، چندان جای تعجب نخواهد داشت.

مجتبی بوالحسنی - www.zoomit.ir