اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

گزارش مالی اینتل در سه ماهه دوم سال 2016

۲۶۳۴ شماره اطلاع نامه : گزارش مالی اینتل در سه ماهه دوم سال 2016 ۱۳۹۵/۰۴/۳۱ گزارش مالی اینتل در سه ماهه دوم سال 2016 فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات گزارش مالی اینتل در سه ماهه دوم سال 2016

گزارش مالی اینتل در سه ماهه دوم سال 2016

اینتل امروز گزارش مالی مربوط به فصل دوم سال مالی ۲۰۱۶ را منتشر کرد که بر اساس آن درآمد این کمپانی در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن با افزیشی سه درصدی همراه شده است. هر چند با وجود افزایش درآمد، سود خالص کسب شده و خالص درآمد به ازای هر سهم به دلیل انجام برنامه‌های بازسازی است که در فصل اول اعلام شد.

اینتل ساعاتی پیش گزارش مالی مربوط به سه ماهه‌ی دوم سال مالی جاری خود را منتشر کرده که بر اساس آن این کمپانی با وجود افزایش سه درصدی درآمد در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن، شاهد کاهش سود خالص بوده است. بر این اساس اینتل موفق شده تا در سه ماهه‌ی دوم سال مالی جاری ۱۳.۵ میلیارد دلار را با حاشیه‌ی سود ۵۸.۹ درصدی کسب کند. بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی تراشه‌ها در دنیای فناوری موفق به کسب درآمد عملیاتی ۱.۳ میلیارد دلاری شده که در مقایسه ۲.۹ میلیارد دلار سال گذشته بسیار کاهش پیدا کرده است. سود خالص اینتل نیز ۱.۳ میلیارد بوده که در مقایسه با ۲.۷ میلیارد دلار مدت مشابه سال پیش از آن بسیار کاهش یافته است.

اینتل پیش‌بینی می‌کند تا درآمد این شرکت در سه ماهه‌ی دوم سال جاری میلادی به بیش از ۱۴.۹ میلیارد دلار رسیده و حاشیه‌ی سود نیز ۶۰ درصد باشد. اینتل پس از اجرای برنامه‌های بازسازی خود، بخش‌های جدیدی را در زیرمجموعه‌ی خود می‌بیند. پس از آنکه این کمپانی Altera را مال خود کرد بخش Programmable Solution Group شکل گرفت. همچنین بخش جدیدی نیز با عنوان Technology Group وجود دارد که به مدیریت و طراحی گجت‌های پوشیدنی و دوربین ارتباط دارد. از جمله‌ سایر بخش‌های این کمپانی باید به بخش گجت‌های شخصی، دیتاسنتر، اینترنت اشیا، بخش حافظه‌های غیر فرار و بخش امنیتی اینتل اشاره کرد.

بخش گجت‌های شخصی یا Client Computing Group مربوط به پلتفرم‌هایی نظیر نوت بوک‌، دسکتاپ، تبلت و گوشی‌های هوشمند و گجت‌های موبایل است. درآمد این بخش از اینتل برای سه ماهه‌ی دوم بیش از ۷.۳ میلیارد دلار گزارش شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن نشان از کاهش ۳ درصدی دارد. فروش پلتفرم نوت بوک اینتل در مقایسه با فصل دوم سال ۲۰۱۵ میلادی با کاهش ۵ درصدی همراه شده است، هر چند میانگین قیمت فروش تراشه‌های این پلتفرم با افزایشی ۲ درصدی دستخوش تغییر شده است. فروش تراشه‌های دسکتاپ با وجود کاهش ۷ درصدی میزان فروش با افزایش یک درصدی میانگین قیمت همراه بوده است.

در مورد تبلت‌ها فروش تراشه‌ها بیش از ۴۹ درصد کاهش یافته و به پنج میلیون دستگاه کاهش پیدا کرده است. بخش گجت‌های شخصی نیز شاهد کاهش ۱۵ درصدی فروش بوده است، هر چند میانگین قیمت ۱۳ درصد افزایش پیدا کرده است. بخش دیتاسنتر اینتل در سه ماهه‌ی دوم سال جاری میلادی ۴.۰۲۷ میلیارد دلار به جیب زده که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن با افزایش ۵ درصدی همراه بوده است. با وجود افزایش ۵ درصدی فروش، میانگین قیمت یک درصد کاهش یافته است.

بخش اینترنت اشیا نیز درآمدی ۵۷۲ میلیون دلاری کسب کرده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲ درصد افزایش پیدا کرده است. درآمد بخش امنیت اینتل یا Intel Security میز با افزایشی ۱۰ درصدی به ۵۵۴ میلیون دلار رسیده است. بخش نوپای Programmable Solutions Group  نیز که پس از تصاحب Altera در اینتل اضافه شده با درآمد ۴۶۵ میلیون دلاری همراه شده است. بخش حافظه‌های غیر فرار نیز درآمدی ۵۵۴ میلیون دلار کسب کرده که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن نشان از افزایش ۲۰ درصدی دارد. بر اساس اطلاعات ارائه شده گزارش مالی اینتل مطابق پیش‌بینی‌ها و انتظاراتی بوده که برآورده شده است.

حسین خلیلی صفا - www.zoomit.ir