اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

مانیتور شما می تواند هک شود و جاسوسی شما را بکند

۲۶۸۸ شماره اطلاع نامه : مانیتور شما می تواند هک شود و جاسوسی شما را بکند ۱۳۹۵/۰۵/۱۸ مانیتور شما می تواند هک شود و جاسوسی شما را بکند فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات مانیتور شما می تواند هک شود و جاسوسی شما را بکند

مانیتور شما می تواند هک شود و جاسوسی شما را بکند

تا کنون به این موضوع فکر کرده اید آیا آنتی ویروس ها می توانند از مانیتور سیستم شما هم محافظت کنند؟ گروهی از پژوهشگران امنیتی اثبات کرده اند می توان مانیتورها را هم هک کرد و حتی از طریق مانیتور به جاسوسی پرداخت.

در همایش Def Con hacker که در لاس وگاس برگزار شد، Ang Cui و Jatin Kataria از شرکت امنیتی Red Balloon Security از یک پدیده جدید در دنیای امنیت پرده برداشتند. به گفته این تیم آنها ظرف دو سال گذشته به مهندسی معکوس Firmware  یک مانیتور مدل Dell U2410 با هدف پی بردن به مکانیزم های آن پرداخته اند. آنها متوجه شدند شرکت Dell هیچگونه تدبیر امنیتی برای کنترل بروزرسانی Firmware دستگاه پیاده سازی نکرده است و به سادگی می توان Firmware های دستکاری شده را بر روی مانیتور نصب کرد.

به ادعای این دو پژوهشگر، اگر کسی به مانیتور شما دسترسی داشته باشد، می تواند از طریق درگاه USB یا HDMI پیکسل های نمایشگر را کنترل و دستکاری کرده و اطلاعات غلط به شما نمایش دهد. برای نمونه این دو اثابت کردند می توان هنگام موجودی گرفتن حساب بانکی، اطلاعات غلط به کاربر نمایش داد. از سوء استفاده های احتمالی از این طریق می توان کلاهبرداری از طریق نمایش پیغام های ساختگی را متصور شد.

در سناریو بدتر نفوذگر می تواند با نصب Firmware دستکاری شده بر روی مانیتور و تغییر کارکرد درگاه USB یا HDMI، به ضبط محتوای به نمایش در آمده بر روی مانیتور بپردازد. در این سناریو نفوذگر از درگاه USB یا HDMI برای ثبت اطلاعات بر روی یک رسانه ذخیره سازی بهره خواهد گرفت. تصور کنید یک وسیله اختصاصی بسیار کوچک با همین هدف ساخته شود که هیچگاه متوجه وجود آن در پشت مانیتور خود نشوید.

با اینکه این دو پژوهشگر تنها بر روی یک مانیتور ساخت کمپانی Dell این موضوع را بررسی کرده اند، اما به گفته آنها از نظر تئوری مانیتورهای ساخت Samsung ،HP و Acer نیز می توانند آسیب پذیر باشند. این دو پژوهشگر که هدف خود از این کار را افزایش آگاهی خوانده اند، کد منبع و مستندات تکنیک بکار گرفته شده برای هک مانیتور Dell U2410 را منتشر کرده اند.

شهر سخت افزار