اخبار و مقالات :: نرم افزار، اینترنت و شبکه

ویندوز 10 در سال 2017 به قابلیت هولوگرافیک مجهز می شود

۲۷۳۰ شماره اطلاع نامه : ویندوز 10 در سال 2017 به قابلیت هولوگرافیک مجهز می شود ۱۳۹۵/۰۵/۳۱ ویندوز 10 در سال 2017 به قابلیت هولوگرافیک مجهز می شود نرم افزار، اینترنت و شبکه :: اخبار و مقالات ویندوز 10 در سال 2017 به قابلیت هولوگرافیک مجهز می شود

ویندوز 10 در سال 2017 به قابلیت هولوگرافیک مجهز می شود

مایکروسافت مدتی است که روی فعالیت‌هایی نظیر هولولنز و ویندوز هولوگرافیک کار می‌کند. حال این شرکت اعلام کرده که در سال ۲۰۱۷ آپدیتی برای ویندوز ۱۰ عرضه می‌شود که در جریان آن کامپیوتر‌های عادی نیز می‌توانند از پوسته هولوگرافیک استفاده کنند.

مایکروسافت روز سه شنبه اعلام کرد که سال ۲۰۱۷، ویندوز ۱۰ آپدیتی را در جهت مسیر اصلی کامپیوترها دریافت می‌کند. در جریان این بروزرسانی قابلیت هولوگرام در کنار تمام اپلیکشین‌های عادی ویندوز قرار می‌گیرد.

این موضوع حس و حالی مربوط به آینده دارد اما چنین خبری هم جهت با جاه‌طلبی مایکروسافت در زمینه هولولنز است که از طریق آن تصاویر سه‌بعدی در مقابل چشمان کاربر قرار می‌گیرند. این ایده در برخی از تبلیغات هولولنز در سال ۲۰۱۵ نیز دیده شده بود. با استفاده از این ویژگی می‌توانید عینک مایکروسافت (هولولنز) را در ترکیب با کامپیوتر‌های عادی استفاده کنید. برای مثال اگر یک مدل سه بعدی در ویندوز ۱۰ طراحی کرده باشید، می‌توانید به سادگی آن را تبدیل به مدل هولوگرافیک کنید و در مقابل چشمانتان به آن نگاهی بیاندازید.

واژه ویندوز هولوگرافیک (Windows Holographic) که در ویدیو فوق به آن اشاره شد مربوط به سیستم عامل منحصر به فرد هولولنز است. سیستم عامل مذکور بدین منظور طراحی شده تا توسعه‌ دهندگان بتوانند از طریق یک پلتفرم اپلیکیشن واقعیت مجازی ایجاد کنند. البته به چنین اپلیکیشن‌هایی اپلیکیشن واقعیت ترکیب شده نیز گفته می‌شود. بروز رسانی ویندوز ۱۰ در سال آتی اتفاق می‌افتد که در جریان آن کامپیوترهای عادی نیز می‌توانند تجربه ویندوز هولوگرافیک را ارائه کنند. با این اوصاف اپلیکیشن‌های واقعیت مجازی و هولوگرافیک می‌توانند در کنار یکدیگر اجرا شوند. این همان اتفاقی است که مایکروسافت وعده داده بود.

سه شنبه گذشته مایکروسافت اعلام کرد که در حال همکاری با یکی از غول‌های تولید کننده سخت‌افزار به نام اینتل است که در جریان آن تصمیم دارد ویندوز هولوگرافیک را به جلو حرکت دهد تا تولید کنندگان نیز از آن استفاده کنند. لازم به ذکر است که مایکروسافت همکاری طولانی با شرکت‌هایی نظیر دل و اچ‌پی داشته است. همکاری مایکروسافت و اینتل باعث می‌شود که یک استاندارد برای ساخت دستگاه‌هایی نظیر هولولنز تهیه شود تا تولید کنندگان بتوانند از آن بهره گیرند. در هر صورت، مایکروسافت در خصوص عرضه هولوگرام به عنوان الگوی جدید کامپیوتری بسیار جدی است. گسترش سیستم عامل موجود و ترویج دستگاه‌های جدید دو گام بزرگ در این مسیر هستند.

سعید میرزاپور - www.zoomit.ir