اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

انویدیا از SoC های Xavier رونمایی کرد

۲۸۲۷ شماره اطلاع نامه : انویدیا از SoC های Xavier رونمایی کرد ۱۳۹۵/۰۷/۰۸ انویدیا از SoC های Xavier رونمایی کرد فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات انویدیا از SoC های Xavier رونمایی کرد

انویدیا از SoC های Xavier رونمایی کرد

انویدیا در حاشیه نمایشگاه GTC 2016، از نسل جدید SoC های خود با نام Xavier پرده برداشت. مدارهای سیستم بر روی چیپ جدید انویدیا این بار قرار است از هسته‌های پردازشی بر پایه معماری ARM64 و همچنین هسته‌های گرافیکی بر پایه معماری معرفی نشده Volta، طراحی و راهی بازار شوند. به این ترتیب این SoC ها اولین محصولاتی هستند که بر اساس معماری Volta تولید خواهند شد.

نسل جدید از این مدارهای SoC که با نام XAVIER معرفی شده‌اند قرار است از این پس جایگزین ماژول‌های DRIVE PX 2 شوند. این SoC ها علاوه بر طراحی کوچک تر دارای عملکرد بهتر و مصرف انرژی کمتری نیز هستند. SoC های Xavier با سرعتی در حدود 20 تریلیون عملیات در ثانیه یا به عبارتی دیگر 20 TOPS، در حدود 33 درصد از ماژول‌های DRIVE PX 2 سریع تر هستند. مصرف انرژی این تراشه‌ها همچنین از 80 وات به 20 وات کاهش پیدا کرده است.

طبق اطلاعات منتشر شده از سوی انویدیا، این SoCها همراه با هشت هسته پردازشی بر پایه معماری ARM64، یک هسته گرافیکی بر پایه معماری Volta و همچنین 512 واحد سایه‌زنی، قرار است به عنوان مغز عملیاتی خودروهای بدون راننده، به کار گرفته شوند. به دلیل اینکه کنترل خودروهای بدون راننده یک فرآیند بسیار پیچیده محسوب می‌شود، این محصولات به یک پردازنده هوش مصنوعی بسیار قوی و کارآمد نیاز دارند. انواع مختلفی از وسایل نقلیه بدون راننده قرار است تا اواخر سال 2017 به عنوان یک محصول تجاری معرفی شوند. به این ترتیب می‌توان پیش بینی کرد که سال 2018، سال شکوفایی و نمو این محصولات خواهد بود. هم اکنون بزرگ ترین کمپانی‌های فناوری دنیا، در این حوزه مشغول سرمایه‌ گذاری و فعالیت هستند.

شهر سخت افزار