اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

سامسونگ پتنت تلویزیون هولوگرافیک را ثبت کرد

۲۹۰۱ شماره اطلاع نامه : سامسونگ پتنت تلویزیون هولوگرافیک را ثبت کرد ۱۳۹۵/۰۸/۲۵ سامسونگ پتنت تلویزیون هولوگرافیک را ثبت کرد فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات سامسونگ پتنت تلویزیون هولوگرافیک را ثبت کرد

سامسونگ پتنت تلویزیون هولوگرافیک را ثبت کرد

تلویزیون هولوگرافیکی که پتنت آن توسط سامسونگ ثبت شده است می‌تواند چشمان کاربران را شناسایی و دنبال کند.

به نظر می‌ رسد سامسونگ برای آنچه تلویزیون‌های آینده قرار است به کاربران ارائه دهند، برنامه‌های مختلفی دارد. مدتی قبل کمپانی کره‌ای پتنتی ثبت کرد که جزئیات تلویزیونی با نمایشگر قابل‌ انعطاف را شامل می‌شد و به کاربر اجازه می‌داد تا آن را مانند یک طومار لوله کند.

حال پتنت جدیدی توسط سامسونگ ثبت شده که طبق آن سامسونگ قصد دارد تلویزیون هولوگرافیک بسازد. چنین محصولی طبیعتا از آنچه تلویزیون‌های سه‌بعدی ارائه می‌دهند، یک قدم جلوتر خواهد بود، اگر چه باید خاطر نشان کرد که مشتریان چندان علاقه‌ای به خرید تلویزیون‌های گران‌قیمت سه‌بعدی نشان ندادند.

در جزئیات پتنت، سامسونگ به توضیح در مورد مشکلات تلویزیون‌های سه‌بعدی پرداخته و اعلام کرده که اکثر آن‌ها از روشی به نام اختلاف‌منظر دو چشمی (binocular parallax) استفاده می‌کنند و همین امر باعث می‌شود تا افزایش وسعت میدان دید به‌ سختی صورت گیرد.

از مشکلات دیگری که به آن اشاره شده، خسته شدن کاربر به دلیل تفاوت در درک عمق توسط مغز و فوکوس چشمان است. اگر چه در پتنت جدید سامسونگ اعلام شده است که نمایشگرهای هولوگرافیک می‌توانند یک منظر کامل را ارائه دهند و در نتیجه درک عمق توسط مغز و فوکوس چشمان کاربر به‌ صورت هم‌زمان و استوار خواهد بود.

جزئیات ثبت‌شده در پتنت گویای وجود دستگاهی در تلویزیون هولوگرافیک است که می‌تواند چشمان کاربر را شناسایی و ردیابی کند. از نکات جالب دیگری که با مطالعه پتنت می‌توان متوجه شد، مبتنی بودن محصول جدید سامسونگ به تکنولوژی هولوگرافیک است، یعنی در این تلویزیون خبری از شیشه نخواهد بود و کاربران تصاویری را که به‌ صورت هولوگرافیک اجرا می‌شوند، تماشا خواهند کرد.

اگر چه جزئیات پتنت تلویزیون هولوگرافیک به‌تازگی منتشر شده، اما به نظر می‌رسد که زمان ثبت آن در ماه ژانویه بوده است. باید در نظر داشته باشید که ثبت پتنت به معنای رسیدن محصول به تولید انبوه نیست، هر چند تولید چنین محصولی می‌تواند تجربه جالبی در تماشای محتوای بصری برای کاربران به ارمغان بیاورد.

یاشار فتحعلی زاده - www.zoomt.ir