اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

انویدیا به صورت مستقل بهینه ترین ابر رایانه جهان را معرفی کرد

۲۹۰۴ شماره اطلاع نامه : انویدیا به صورت مستقل بهینه ترین ابر رایانه جهان را معرفی کرد ۱۳۹۵/۰۸/۲۶ انویدیا به صورت مستقل بهینه ترین ابر رایانه جهان را معرفی کرد فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات انویدیا به صورت مستقل بهینه ترین ابر رایانه جهان را معرفی کرد

انویدیا به صورت مستقل بهینه ترین ابر رایانه جهان را معرفی کرد

انویدیا سوپر کامپیوتر جدیدی با نام DGX SaturnV را به‌ صورت مستقل توسعه داده که به ادعای این کمپانی بهینه‌ترین ابر رایانه‌ی موجود در لیست ۵۰۰ سوپر کامپیوتر قدرتمند جهان است.

تیم تهیه‌کننده‌ی لیست TOP500 هر ۶ ماه یک‌بار نتیجه رده‌بندی قوی‌ترین ابر رایانه‌های توسعه‌یافته توسط کمپانی‌ها و نهادهای دولتی مختلف را با توجه به نتایج بنچمارک Linpack منتشر می‌کند. اغلب ابر رایانه‌ها تحت مالکیت نهادهای دولتی هستند و با همکاری کمپانی‌های خصوصی یا مؤسسات تحقیقاتی و دانشگاه‌ها توسعه داده می‌شوند که نتیجه‌ی آن تقسیم هزینه‌ی بالای توسعه و تقسیم ساعت‌هایی است که می‌توان از ابر رایانه‌های مورد نظر استفاده کرد. انویدیا اما سیاست جالبی در پیش گرفته و به‌ صورت مستقل و بدون همکاری یک موسسه یا نهاد دولتی به توسعه‌ی ابر رایانه‌ی خود اقدام کرده است.

ابر رایانه‌ی جدید انویدیا که DGX SaturnV نام دارد از وجود ۶۰,۵۱۲ هسته‌ی پردازشی اینتل زئون E5-2698v4 در کنار حافظه‌ی رم به ظرفیت ۶۳,۴۸۸ گیگابایت بهره می‌برد. در واقع ابر رایانه‌ی جدید انویدیا را باید متشکل از ۱۲۵ سوپر کامپیوتر DGX-1 خواند که در کنار هم قرار گرفته‌اند. DGX-1 را باید سوپر کامپیوتری بدانیم که برای اولین بار در آن از پردازنده‌های گرافیکی مبتنی بر معماری پاسکال بهره گرفته شده است.

بر اساس اطلاعات ارائه‌شده توسط انویدیاِ این سوپر کامپیوتر قادر است با مصرف ۲/۳ انرژی کمتر در مقایسه با ابر رایانه‌ی مبتنی بر پردازنده‌های زئون فی، عملکرد پردازشی مشابهی ارائه کند. ابررایانه‌ی جدید انویدیا به ازای هر وات ۹.۴۶ گیگافلاپ قدرت پردازشی ارائه می‌کند و ۴۲ درصد بهتر از بهینه‌ترین ابررایانه‌ای است که ماه ژوئن ۲۰۱۶ رونمایی شد. معماری و نحوه‌ی قرار دادن واحدهای پردازشی در کنار یکدیگر و همچنین ارتباطات داخلی بین واحدهای پردازشی گرافیکی و اصلی در کنار نحوه‌ی تبادل اطلاعات با حافظه‌ی رم به‌تنهایی می‌تواند تفاوت زیادی در مصرف انرژی ایجاد کند.

با توجه به اطلاعات ارائه‌ شده می‌توان عملکرد پردازشی ابر رایانه‌ی انویدیا را -با توجه به عملکرد نسبت به وات مصرفی برای پردازنده‌های گرافیکی پاسکال- فوق‌العاده خواند، حال آنکه باید پتانسیل صرفه‌جویی در مصرف انرژی توسط پردازنده‌های زئون فی را در شرایط مساوی مورد مطالعه قرار داد. یکی از نکات جالب‌ توجه در مورد ابر رایانه‌ی انویدیا استفاده از پردازنده‌های سری زئون توسط این کمپانی به جای بهره‌گیری از واحد پردازشی OpenPOWER است. انویدیا را باید یکی از اصلی‌ترین بنیان‌گذاران OpenPOWER و NVLink خواند.

انویدیا در این خصوص چنین اظهار نظر کرده است: "ما برای بهینه ساختن و سرعت بخشیدن هر چه بیشتر به ابر رایانه‌ها از شبکه‌های عصبی کمک می‌گیریم. ما شبکه‌های عصبی را آموزش می‌دهیم تا ساختار تراشه‌ها را فرا گرفته تا بتوانیم از اطلاعات برگرفته از شبکه‌های عصبی در کنار دانش فنی مهندسان خود برای طراحی ابر رایانه‌ها در گستره‌ی وسیع‌تری کمک بگیریم. ما از پردازنده‌های گرافیکی خود برای طراحی پردازنده‌های گرافیکی جدید بهره می‌بریم."

حسین خلیلی صفا - www.zoomit.ir