اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

نسخه جدید فرمت تصویری JPEG با تغییراتی گسترده

۳۵۳ شماره اطلاع نامه : نسخه جدید فرمت تصویری JPEG با تغییراتی گسترده ۱۳۹۲/۱۱/۰۸ نسخه جدید فرمت تصویری JPEG با تغییراتی گسترده فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات نسخه جدید فرمت تصویری JPEG با تغییراتی گسترده

نسخه جدید فرمت تصویری JPEG با تغییراتی گسترده

مؤسسه‌ی اطلاعات کاربردی لایپزیک، که استاندارد مخصوص به فرمت JPEG را تعریف می‌کند، نسخه‌ 9.1 از این فرمت تصویری را عرضه کرده که نسبت به نسل‌های پیشین قابلیت‌های جدیدی دارد. هرچند JPEG یکی از پرکاربردترین و محبوب‌ترین فرمت‌های تصویری مورد استفاده است و در بسیاری از ابزارهای دیجیتال همچون دوربین‌های دیجیتال، تلفن‌های‌هوشمند و حتی در اینترنت نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما این فرمت در بین افرادی که تمایل به ویرایش تصاویر دارند، چندان مقبول واقع نشده است و علت آن عدم انعطاف‌پذیری زیاد این فرمت تصویری می باشد.

بسیاری ار عکاسان با استفاده از فرمت RAW تصاویر خود را ثبت می‌کنند و ویرایش‌کنندگان تصویر نیز فرمت TIFF را مورد استفاده قرار می‌دهند که به‌دلیل عدم اعمال برخی تغییرات در اثر فشرده‌سازی، همچون تصاویر JPEG انعطاف‌پذیری خود را از دست نمی‌دهند. در مقابل فرمت‌های TIFF و RAW نیز سایز بزرگی دارد و همچون JPEG که در اثر فشرده‌سازی حجم کمتری دارد، عمل نمی‌کنند.

در نسخه‌ جدید این فرمت، بهبودهایی برای افزایش انعطاف‌پذیری تصویر انجام شده که کاهش کیفیت تصویر در زمان فشرده‌سازی را که در اثر عواملی همچون نویز اتفاق می‌افتد، بی‌اثر خواهد کرد. از دیگر تغییرات آن نیز می‌توان به پشتیبانی از عمق رنگ ۱۲ بیتی، قابلیت‌های مقیاس پذیری، پشتیبانی از HDR و امکانات جدیدی از فشرده‌سازی اشاره کرد. ویژگی‌های جدید شامل بهینه‌سازی الگوی فشرده‌سازی (Arithmetic Coding)، توابع مقیاس‌پذیری چندمنظوره (Smart Scale) و همچنین گزینه‌هایی برای کاهش حذف جزئیات در فشرده‌سازی هستند.

این گروه در بیانیه‌ی خبری خود، پشتیبانی از HDR و همچنین واقعیت مجازی را در نسخه‌ی بعدی وعده داده‌اند. همچنین براساس ادعای این مؤسسه، تصاویر با فرمت جدید JPEG، توانایی پخش تصاویر را با طیف رنگ وسیع‌تری در زمان پرینت یا نمایش در صفحات‌نمایش عریض دارند. مطمئنا با استفاده از تصاویر با فرمت JPEG که علی‌رغم سایز کمتر، جزئیات تصویر را نیز در زمان فشرده‌سازی از دست نمی‌دهند، می‌توان با سایر فرمت‌های موجود همچون RAW و TIFF خداحافظی کرد.

برسام