اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

پردازنده های قدرتمند اینتل رسما معرفی شدند

۳۹۴ شماره اطلاع نامه : پردازنده های قدرتمند اینتل رسما معرفی شدند ۱۳۹۲/۱۲/۰۴ پردازنده های قدرتمند اینتل رسما معرفی شدند فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات پردازنده های قدرتمند اینتل رسما معرفی شدند

پردازنده های قدرتمند اینتل رسما معرفی شدند

کمپانی بزرگ اینتل پردازنده‌های جدید Xeon سری E7 v2 را رسماً معرفی کرد. این محصولات که جزئی از پردازنده‌های خانواده Ivy Bridge-EX این شرکت به حساب می‌آیند، با برخورداری از قدرت پردازشی بالا برای کار در سرورها و دیتاسنترها طراحی شده‌اند. برای اطلاع از زمان عرضه و قیمت آنها با ما همراه شوید.

پیشتر و قبل از عرضه رسمی قسمتی از مشخصات فنی آنها لو رفته بود و حالا با عرضه رسمی این پردازنده‌ها نگاه کوتاهی به مشخصات فنی و لیست کامل پردازنده‌های عرضه شده به همراه قیمت آنها خواهیم داشت. اولین نکته‌ای که در نسل جدید توجه ما را به خود جلب می‌کند، وجود چندین پردازنده پانزده هسته‌ای! در این لیست می‌باشد. این در حالی است که در نسل قبل یعنی westmere-ex حداکثر شاهد پردازنده‌های ده هسته‌ای بودیم. پرچمدار پردازنده‌های معرفی شده مدل Xeon E7-8890 V2 با اسم رمز Ivytown می‌باشد که با برخورداری از 15 هسته پردازشی، شرکت اینتل را یک قدم دیگر به پردازنده‌های سری Opteron 6300 شرکت AMD با 16 هسته پردازشی نزدیکتر کرده است.

شرکت اینتل در این چیپ تعداد 4.31 میلیارد ترانزیستور را در فضایی به مساحت 541 میلی‌متر مربع و با فناوری ساخت 22 نانومتری با معماری ماژولار جایی داده است. هر ماژول دارای 5 هسته پردازشی به همراه حافظه کش اشتراکی خود می‌باشد. نمونه‌های 15 هسته‌ای مجموعاً از 37.5 مگابایت حافظه کش سطح 3 بهره می‌برند. با توجه به قابلیت پشتیبانی از چینش 8 سوکته، هشت پردازنده E7 8890 V2 می‌توانند در مجموع 120 هسته و 240 رشته پردازشی به همراه 300 مگابایت حافظه کش را که توسط رابط QPI v1.1 به اشتراک گذاشته می‌شود بر روی یک پلتفرم ارائه دهند.

شهر سخت افزار