اخبار و مقالات :: کامپیوتر و سخت افزار

هیولای جدید سافایر به همراه 8 گیگابایت حافظه

۳۹۹ شماره اطلاع نامه : هیولای جدید سافایر به همراه 8 گیگابایت حافظه ۱۳۹۲/۱۲/۰۹ هیولای جدید سافایر به همراه 8 گیگابایت حافظه کامپیوتر و سخت افزار :: اخبار و مقالات هیولای جدید سافایر به همراه 8 گیگابایت حافظه

هیولای جدید سافایر به همراه 8 گیگابایت حافظه

تصاویر و برخی از مشخصات کارت بسیار قدرتمند R9 290X VAPOR-X شرکت سافایر توسط وب‌سایت Videocardz لو رفت. این هیولا نخستین کارت گرافیک با حافظه هشت گیگابایتی است که در دسترس مصرف کنندگان قرار می‌گیرد. به عبارت بهتر این مقدار حافظه دو برابر حافظه گرافیکی نمونه مرجع می‌باشد. قلب تپنده کارت R9 290X VAPOR-X چیپ گرافیکی قدرتمند Hawaii XT می‌باشد. این چیپ مجموعاً دارای 2816 پردازنده جریانی بوده که با فناوری ساخت 28 نانومتری در فضایی به مساحت 438 میلی‌متر مربع در کنار هم قرار گرفته‌اند. حافظه گرافیکی این کارت از نوع GDDR5 و رابطه حافظه آن 512-بیتی می‌باشد.

هنوز اطلاعات دقیقی از فرکانس‌های کاری هسته و حافظه گرافیکی در دسترس نیست اما از آنجا که این کارت از طراحی برد PCB اختصاصی بهره می‌برد، به احتمال خیلی زیاد فرکانس GPU آن فراتر از 1000 مگاهرتز خواهد بود. از نظر سامانه خنک کننده و تامین توان مورد نیاز برد می‌توان آنرا فراتر از مدل Tri-X OC دانست. چرا که مدل Tri-X OC این شرکت از برد مرجع بهره خواهد برد. از طرفی سامانه خنک کننده به کار رفته در VAPOR-X علاوه بر سه فن بزرگ و تعداد زیادی لوله حرارتی که از میان هیت‌سینک‌ها و پره‌ها عبور کرده‌اند و از یک صفحه دفع حرارتی بزرگ در پشت کارت بهره می‌برد که به دفع حرارت حافظه‌های گرافیکی این کارت کمک می‌کند. ضمناً این کارت سه اسلات PCI-E را اشغال می‌کند. متاسفانه تا این لحظه اطلاعات بیشتری در خصوص برد VAPOR-X در دسترس نیست ضمن اینکه از قیمت دقیق آن هم اطلاعاتی منتشر نشده است اما حدس می‌زنیم قیمت این کارت بیش از 550 دلار تعیین شود.

شهر سخت افزار