اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

آغاز عرضه رسمی پردازنده های جدید اینتل

۴۵۶ شماره اطلاع نامه : آغاز عرضه رسمی پردازنده های جدید اینتل ۱۳۹۳/۰۱/۲۶ آغاز عرضه رسمی پردازنده های جدید اینتل فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات آغاز عرضه رسمی پردازنده های جدید اینتل

آغاز عرضه رسمی پردازنده های جدید اینتل

شرکت اینتل از امروز عرضه پردازنده‌های جدید Haswell Refresh را به طور رسمی آغاز کرد. پردازنده‌های Haswell Refresh مجموعاً شامل 44 مدل مختلف می‌شوند که در ادامه مطلب به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

در لیست پردازنده‌های Haswell Refresh مجموعاً 44 مدل مختلف به چشم می‌خورد که این تعداد شامل 27 مدل پردازنده دسکتاپ و 17 مدل پردازنده موبایل می‌شود. در لیست پردازنده‌های دسکتاپ نکته‌ی جالبی که به چشم می‌خورد ، جایگزینی پردازنده‌های قبلی با پردازنده‌های جدیدی است که فرکانس آنها 100 مگاهرتز بالاتر رفته اما قیمت آنها تغییری نکرده است. بنابراین اگر قصد تهیه سیستمی با پردازنده‌های Haswell دارید، حتماً تا زمان ورود آنها به بازار کشورمان صبر کنید.

پرچمدار پردازنده‌های Haswell Refresh ، پردازنده Core i7-4790 می‌باشد که دارای چهار هسته ، هشت رشته پردازشی ، فرکانس 3.6 گیگاهرتز ، هشت مگابایت حافظه کش سطح سه و ضریب باز می‌باشد. نمونه S این پردازنده یعنی Core i7-4790S دارای مصرف پایینتر (65 وات) و فرکانس 3.2 گیگاهرتز می‌باشد اما سایر مشخصات آن دقیقاً با Core i7-4790 برابر است. همچنین یک نمونه دیگر از این پردازنده با عنوان 4790T در این لیست به چشم می‌خورد که دارای فرکانس پایینتر 2.7 گیگاهرتز بوده اما مصرف آن تا 45 وات کاهش یافته است که آنرا به گزینه‌ای جذاب برای استفاده در super-HTPC ها و نیز mini PC های قوی تبدیل خواهد کرد.

مدل‌های پنتیوم و سلرون قرار گرفته در این لیست (شامل هشت مدل) همگی دارای دو هسته پردازشی می‌باشند که فرکانس کاری آنها از 2.5 تا 3.4 گیگاهرتز متغیر می‌باشد. پردازنده‌های پنتیوم موجود در این لیست دارای 3 مگابایت حافظه کش و پردازنده‌های سلرون دارای 2 مگابایت حافظه کش بوده و قیمت آنها از 42 دلار شروع شده و تا 86 دلار ادامه پیدا می‌کند. گفتنی است تمام مادربردهایی که از پردازندهای Haswell پشتیبانی می‌کنند با به روز رسانی بایوس توانایی پشتیبانی از پردازندهای Haswell Refresh را خواهند داشت. در نظر داشته باشید که با عرضه پردازنده‌های Haswell Refresh این محصولات ابتدا در اختیار OEM ها (شرکای تجاری اینتل) قرار خواهند گرفت و تا اردیبهشت ماه باید برای رسیدن به دست مصرف کنندگان خرد منتظر ماند.

شهر سخت افزار